مهریه مناسب؛ «۹۴ سکه»این نظر سنجی که از ۳۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خردادماه امسال انجام شده، از همه افراد ۱۸ سال و بالاتر در کل کشور انجام شده است.

بر اساس یافته‌های نظرسنجی نزدیک ۵۸ درصد از افراد مهریه را در زندگی زناشویی مهم نمی‌دانند و حدود ۶۳ درصد مردان هم اعتقاد دارند «در زمان تعیین مهریه، مقدار آن را چندان جدی نمی‌گیرند.»

به علاوه حدود ۵۶ درصد گفته‌اند مهریه سنگین هیچ تأثیری در استحکام زندگی زناشویی ندارد و کمتر از ۶۶ درصد پاسخ داده‌اند خانواده‌ها در تعیین مقدار مهریه، چندان با مشکل مواجه نیستند.

از نظر ۵۰/۳ درصد از مردم، تقسیم دارایی و ثروت در آغاز زندگی زناشویی بیشتر به نفع زنان است. ۲۴ درصدشان هم شروط ضمن عقد و ۱۲ درصد مهریه سنگین را بیشتر به نفع زنان می‌دانند. به نظر ۶۱ درصد جامعه آماری، مهریه برای زنان به عنوان پشتوانه مالی محسوب می‌شود.

در این گزارش گفته شده حدود ۶۸ درصد از مردم، «بخشیدن مهریه در زمان طلاق می‌تواند به زنان در گرفتن حق نگهداری از فرزندان کمک کند.» حدود ۷۶ درصد هم معتقدند «بخشیدن مهریه می‌تواند به زنان کمک کند تا راحت‌تر طلاق بگیرند.»

حدود ۴۸ درصد اعتقاد دارند مردان به خاطر مهریه، تحت فشار خواسته‌های همسرانشان قرار دارند و نزدیک ۷۲ درصد گفته‌اند زنان در طول زندگی یا در زمان طلاق برای گرفتن مهریه خود با مشکل مواجه هستند.

در این نظرسنجی ۸۳/۷ درصد مردم هم به نحوی «با زندانی شدن مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند، مخالف هستند.»

بر اساس این گزارش، نزدیک ۸۲ درصد معتقدند برای گرفتن مهریه، قانون باید به زنان کمک کند و ۳۹/۸ درصد از مردم، مؤثرترین اقدام دولت برای کاهش میزان مهریه را تعیین سقف قانونی برای آن می‌دانند. به علاوه ۲۶/۲ درصد گفته‌اند دولت هیچ اقدامی نکند، حدود ۱۷ درصد دریافت مالیات پلکانی و ۵/۵ درصد هم دریافت مالیات با نرخ ثابت را برای کاهش میزان مهریه مؤثر می‌دانند.

در این نظرسنجی، ۹/ ۴۹ درصد افراد، مرد و ۵۰/۱ افراد زن هستند. ۲۶ درصد این افراد در بازه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال(جوان)، حدود ۵۷ درصد در بازه سنی ۳۶ تا ۶۰ سال(میانسال) و نزدیک ۱۶ درصد هم در بازه سنی بیش از ۶۰ سال(سالمند) قرار دارند.

در میان این افراد، حدود ۷۸ درصد از پاسخگویان متأهل هستند و نزدیک ۱۳ درصد هم هرگز ازدواج نکرده‌اند. حدود ۳۷ درصد تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند و نزدیک ۵۶ درصد هم بدون تحصیلات دانشگاهی بوده‌اند؛ ۵ درصد افراد این نظرسنجی هم بی‌سواد اعلام شده است.

بر اساس آماری که مؤسسه افکارسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس از افراد پاسخگو در نظر سنجی ارائه داده، ۴۴ درصد افراد ساکن مراکز استان و ۲۱ درصد ساکن روستا‌ها هستند.

این مرکز گفته نزدیک به نیمی از پاسخگوها یکی از اعداد ۱۴، ۵۰، ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۱۴ سکه را مناسب مهریه دانسته‌اند.

در این نظرسنجی ۸۶ درصد افرادی که از آنها پرسیده شده «طبق رسومشان مهریه در هنگام عقد به زن پرداخت می‌‌شود یا نه؟» پاسخ منفی داده‌اند.

به علاوه ۷۲ درصد هم گفته‌اند برای گرفتن مهریه‌شان، «زیاد یا خیلی زیاد» با مشکل مواجه هستند.

 منبع

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.