۸ هزار میلیارد تومان دیگر بدهید تا «پزشک خانواده» اجرا شوداین گفته کمال حیدری در نشست کارگروه ویژه پزشک خانواده است؛ در حالیکه مسعود پزشکیان رئیس این کارگروه و نماینده مجلس، بر ایجاد ستاد‌های ملی و استانی پزشک خانواده تأکید کرد، آقای حیدری گفت که ستادی تشکیل نشده و منابع لازم برای اجرای برنامه پزشک خانواده محقق نشده است.

خانم محمدبیگی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این نشست گفت که طرح پزشک خانواده باید تا سال ۱۳۹۳ در تمام شهر‌ها اجرا می‌­شد اما روی کاغذ مانده است.

آقای میرمحمدی نایب رئیس کمیسیون بهداشت هم گفت که نزدیک ۸۳ درصد پایگاه‌های بهداشتی در تهران استیجاری هستند و با کمبود خودرو مواجه هستند؛ با این حال در این مراکز اعتبار طرح پزشک خانواده وجود دارد.

در این نشست، معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت بهداشت مجلس خواستار تدوین قانون جامع سلامت و بهداشت برای اجرای طرح پزشک خانواده شد؛ او گفت که منابع اجرای این طرح باید افزایش یابد. 

بر اساس گزارشی که آقای رحیمی داده، منابع اختصاص داده شده برای طرح پزشک خانواده چه در سال ۱۳۹۲ و چه ۱۴۰۱، هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده؛ به علاوه ۵۵ هزار نیرو هم در ساختار بهداشتی کشور بلاتکلیف هستند و رابطه استخدامی ندارند. این در حالی است که بهروز رحیمی اضافه کرد «تعداد زیادی پروژه عمرانی نیمه کاره وجود دارد که قبل از اجرای برنامه پزشک خانواده باید به آن‌ها رسیدگی شود.»

نماینده سازمان برنامه و بودجه در نشست کارگروه ویژه پزشک خانواده مجلس گفت که «استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی در طرح پزشک خانواده مورد توجه قرار نگرفته است.»

یک عضو دیگر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم اتصال پزشک خانواده در سطوح مختلف را «دچار اشکال» دانسته؛ آقای فاضلی گفت که در دسترس بودن همیشگی پزشک خانواده شرط اجرایی شدن این طرح است.

طرح پزشک خانواده در چند بخش‌ از قانون برنامه ششم توسعه هم به عنوان اولویت قرار گرفته؛ بر اساس قانون برنامه ۵ ساله ششم که کمتر از یک سال از اجرایش باقی مانده، وزارت بهداشت باید هدف ارائه خدمات الکترونیکی سلامت در ۲ سال اول اجرای این قانون، سامانه‌های اطلاعاتی مراکز سلامت و پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان را با اولویت «شروع برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع» را راه اندازی می‌کرد.منبع

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.