توانمندی‌های دفاعی کشور محصول تعامل نیروهای مسلح با بخش‌های دانش‌بنیان استسردار سرتیپ «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عصر روز گذشته (یکشنبه) در نشست بصیرتی دانش‌پژوهان بیست و هفتمین دوره طرح ولایت در دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه ما سال‌هاست که شاهد جنگ ترکیبی از سوی دشمن هستیم، اظهار داشت: به لطف خداوند و با استقرار دولتی انقلابی و همت مسئولان و همچنین کمک آحاد مردم امیدواریم که این موضوع را نیز حل کنیم.

سردار حاجی‌زاده افزود: مشکل اقتصادی ما از دو عامل اصلی ناشی شد؛ یکی از آن‌ها عامل خارجی بود که با تحریم و فشار دشمن آغاز شد. دشمن برای این تحریم حداکثری تمام توان خود را بکار گرفت. بر همین اساس در دوره اوباما شروع تحریم با به‌کارگیری افراد و ایجاد قرارگاه و هزینه‌های بسیار صورت گرفت و در دوره ترامپ نیز همین فشار حداکثری حفظ شد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ادامه عنوان کرد: دشمن با راهبرد و هدف ثابت، اما تاکتیک متفاوت و البته به‌کارگیری سایر روش‌ها، با محوریت اقتصاد و هدف فروپاشی نظام برنامه‌ریزی کرده بود.

وی با اشاره به عامل دوم تضعیف شرایط اقتصادی گفت: آنچه که این مسئله را تشدید کرد، موانع داخلی بود؛ آن‌هایی که به آمریکا امید بستند و بسیاری از اقدامات لازمی که باید در طول هشت سال انجام می‌دادند را انجام ندادند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: اقدام آمریکایی از خارج و امید آمریکایی در داخل، دو تیغه قیچی تضعیف شرایط اقتصادی کشور بود.

سردار حاجی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اهمیت موضوع تولید، تصریح کرد: نسخه حل مشکلات کشور همان است که مقام معظم رهبری در طی سال‌های مختلف مطرح کرده‌اند و امسال نیز دوباره موضوع تولید، اشتغال و دانش‌بنیان را بیان فرمودند.

وی افزود: این‌ها عصاره صد‌ها جلد کتاب و راهکار و روش‌هایی است که دانشمندان و متخصصین روایت کردند و رهبر معظم انقلاب آن را در این سه کلمه مطرح کردند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت گفت: ما در بسیاری از بخش‌های تولیدی، زمینه بسیاری از اقدامات را نداریم و فعالیت‌های دانش‌بنیان باید آن را به وجود بیاورد. اگر این امر صورت گیرد، می‌توانیم در اغلب صنایع، مشکلات را حل و اشتغال ایجاد کنیم.

سردار حاجی‌زاده ادامه داد: ما در بسیاری از بخش‌ها نیازمند اقدامات دانش‌بنیان هستیم تا به این وسیله، وابسته به خارج نباشیم؛ چرا که تولید دانش‌بنیان، می‌تواند جهش ایجاد کند.

وی با بیان اینکه این اقدامات در حوزه دفاعی نیز انجام گرفته است، تصریح کرد: ما در حوزه نظامی این توانمندی‌هایی که الان داریم، در گذشته نداشتیم. در گذشته سیم خاردار وارد می‌کردیم، اما حالا پهپاد صادر می‌کنیم؛ بدون شک این مسیربا ایجاد ارتباط بین بخش‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و نخبگان، طی شده است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه اضافه کرد: در همین نیروی هوافضا، ما اوایل در بخش تحقیقات، سرمایه‌گذاری کردیم تا بتوانیم موانع را پشت سر بگذاریم. این امر باعث برتری ایران در پهنه هوایی شد و بار‌ها شنیدیم که غربی‌ها اولویت مذاکره را در محدود کردن پهپاد‌ها و قدرت موشکی ما بیان کردند.

سردار حاجی‌زاده در بخش پایانی صحبت‌های خود، با تأکید بر اهمیت نقش مسئولین در ایجاد انگیزه برای جوانان کشور گفت: مسئولین باید به جوانان و نخبگان امید و انگیزه بدهند و در اقدامات خود جسارت داشته و خطرپذیر باشندمنبع

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در سیاسی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.