ابهام در نمره آزمون وکالت با استفساریه رفع می‌شودمحمدتقی نقدعلی جلسه علنی امروز (سه‌شنبه اول شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر آیین‌نامه‌ای با استناد به بند (۱۱) ماده (۲۲) آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: چند روزی است شرکت‌کنندگان آزمون وکالت به نمایندگان پیامک می‌دهند و نسبت به ملاک عمل قرار دادن نمره خام آزمون وکالت اعتراض دارند. پیش از این در این باره دو نوبت تذکر دادم و رئیس مجلس نامه‌نگاری لازم را انجام داد.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معاون قوه قضائیه با آن که می‌داند الفاظ مبنا دارد و مجلس بار‌ها فریاد زده است که منظور از نمره در آزمون وکالت همان نمره تراز است، اما در آزمون وکالت نمره خام را در نظر گرفتند و شاهد اظهارنظر معاون قوه قضائیه بوده‌ایم.

وی با اشاره به ارائه طرح استفساریه دوفوریتی بیان کرد: آوردن استفساریه اشکالی ندارد، اما وقتی قانون شفاف است و می‌توان به زیبایی آن را عمل کرد نیازی به استفساریه نیست؛ متأسفانه نهادی از حاکمیت زیر بار قانون شفاف نمی‌رود.

نقدعلی با بیان اینکه در آزمون‌های گذشته ۳ هزار نفر قبول می‌شدند، گفت: امروز با کار نابجا دو هزار و خورده در آزمون وکالت پذیرفته شدند و بالغ بر ۸۹ هزار جوان دلخور شده‌اند و آن‌ها می‌گویند قانون تسهیل‌کننده بود یا تشدیدکننده و در واقع شأن و جایگاه مجلس تنزل پیدا کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تأکید کرد: ملاک قانون و مشروع مذاکرات مجلس در خصوص نمره تراز آزمون وکالت شفاف است و کانون وکالت جز تمکین وعمل به قانون راه دیگری ندارد.

دکتر محمدباقر قالیباف با بیان اینکه اجازه دهید موضوعات در دستور دنبال شود، اظهار داشت: طرح قانون بانکداری اسلامی مواد بسیاری دارد و طبیعتا از ۶ روز عبور می‌کند و طبق آیین نامه داخلی باید با افتخار صبح و بعد از ظهر این طرح در دستور داشته باشیم. خواهش می‌کنم آیین‌نامه را رعایت کنید.

رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: از آنجایی که نکته مهمی مطرح شد باید عرض کنم حتماً همه مکلفند قانون را رعایت و اجرا کنند مخصوصاً کانون وکلا که خودشان در حقیقت مجری و مدافع قانون هستند. اختلاف نظری وجود داشت، در قوه قضائیه نیز بحث شد، بنده هم دو نوبت با ریاست محترم قوه قضائیه صحبت کردم، این ابهام در برداشت از قانون وجود داشت لذا روز گذشته قطعی شد که استفساریه را انجام دهیم، امروز دو فوریت استفساریه مورد بحث قرار می‌گیرد، دوستان همراهی کنند تا فردا آن را به صحن بیاوریم و تصمیم بگیریم، اما کانون وکلا بداند باید قانون را به طور جد اجرا کنند و برای کانون وکلا چنین رفتاری خوب نیست.منبع

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.