در حوزه پهپادی به دنبال عملیات ترکیبی هستیم/ تا پایان سال چندین ماهواره‌بر را به فضا پرتاب می‌کنیمامیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح  دوشنبه شب با حضور در برنامه صف اول گفت: موفقیت‌های صنعت دفاعی و توفیق‌ها به دست آمده مرهون تلاش‌ها و زحمات و همت بالا و تلاش جهادی همکارانم در وزارت دفاع است. البته همه این‌ها برگرفته از لطف خداوند متعال و رهنمود‌های مقام معظم رهبری و حمایت‌های ستاد کل و دولت مردمی است.

به گفته امیر سرتیپ آشتیانی دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی انواع توطئه‌ها و تهدیدات مختلف علیه انقلاب اسلامی را آغاز کردند و به لطف خدا و همت مردم عزیزمان و پایداری و مقاومت و ایثار آن‌ها نتوانستند موفق شوند. اما همچنان به این تلاش مذبوحانه ادامه می‌دهند.

وی ادامه داد: نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران و وزارت دفاع در آن چرخه‌ای که ترسیم شده است هم پوشانی داشته و طوری تدارک دیده اند تا کشور در حوزه دفاعی از اقتدار مناسبی برخوردار باشد و بتواند ازخود دفاع کند و برای کشور فرصت سازی کند. وزارت دفاع با ساماندهی که انجام داده امروز قادر است تا غالب نیازمندی‌های نیرو‌های مسلح در حوزه‌های مختلف را تامین کند.

امیر سرتیپ آشتیبانی با اشاره به تحولات وزارت دفاع تصریح کرد: وزارت دفاع برای این که متناسب با تهدیداتی که متوجه آن است حرکت کند قطعاً نیاز به یک تجدید ساختاری داشت که آن را ساماندهی کرده ایم و در حوزه‌های مختلف قرارگاه‌هایی را ایجاد کرده‌ایم.

ایجاد ۷ شورای راهبردی برای هم‌افزایی در فعالیت‌های وزارت دفاع

به گفته وزیر دفاع هدف از تأسیس این قرارگاه‌ها این است که بتوانیم بر روی اهداف وزارت دفاع متمرکز شویم، قرارگاه‌های اقتصادی، نفت و مسکن و همچنین ایجاد ۷ شورای راهبردی برای هم‌افزایی در فعالیت‌های وزارت دفاع از جمله مهم‌ترین اقدامات است.

وزیر دفاع تصریح کرد: ما با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و اسناد بالادستی در حوزه صنعتی یک ساماندهی ایجاد کرده‌ایم. ما در حوزه‌های مختلف از جمله حوز‌ه‌های موشکی و پهپادی و صنایع مختلف مانند صنایع هوایی و دریایی که وزارت دفاع در آن‌ها مسئولیت دارد، برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده‌ایم.

وی با اشاره به دستاورد‌های این وزارتخانه در حوزه دفاعی تصریح کرد: ما در حوزه موشکی، موشک‌های کروز و بالستیک را تولید کرده‌ایم که چه در کیفیت و چه در کمیت آن‌ها، کار‌های بسیار بزرگی انجام شده است. همچنین در حوزه پهپادی در تولید پهپاد‌های رزمی و شناسایی و افزایش قابلیت‌ها و پایدارسازی این قابلیت‌ها اقدامات بسیار خوبی انجام‌داده‌ایم تا این قابلیت‌ها قدرت پاسخگویی داشته باشند.

در حوزه پهپادی به دنبال عملیات ترکیبی هستیم

امیر آشتیانی افزود: ما در حوزه پهپادی به دنبال عملیات ترکیبی هستیم که یک کار بسیار بزرگ در حال انجام است.

وی بیان داشت: برای ساماندهی حرکت مذکور در حوزه صنعتی یک کار ترکیبی در مجموعه نیرو‌های مسلح صورت می‌گیرد. روش کار نیز به این صورت است که تهدیدات رصد شده و توانایی‌های دشمن شناسایی می‌شوند که این کار جزو وظایف ستاد‌های بالاتر است. سپس این اطلاعات وارد مجموعه وزارت دفاع می‌شود که مسئولیت تسلیح نیرو‌های مسلح را برعهده دارد.

وزیر دفاع ادامه داد: پس از گردآوری اطلاعات مذکور توسط اطلاعات و عملیات نیرو‌های مسلح، نیازمندی‌هایی تعریف می‌شود که در حوزه‌های آمادی و صنعت ساماندهی شده و به یک الگوی سلاح و تجهیزات تبدیل می‌شود. این الگو به وزارت دفاع منتقل و سپس نقشه راه آن تدوین می‌شود. پس از این مرحله الگو و نقشه راه مرتبط برای ساخت، تولید و تحقیقات به سوی صنایع مرتبط با آن‌ها می‌رود.

وی با بیان اینکه امروز دشمن در حوزه پدافند هوایی به صورت خاص به عملیات ریزپرنده‌ها موشک‌های کروز توجه دارد، خاطرنشان کرد: متناسب با این موارد، کار‌هایی در سطح وزارت دفاع در حوزه راداری و موشک‌های پدافند هوایی به گونه‌ای ساماندهی شده است که بتوانیم پاسخگوی تهدیدات دشمن در این حوزه‌ها باشیم. در حوزه پهپاد‌ها و جنگنده‌ها که ارتفاع متوسط محسوب می‌شوند، همین کار را ساماندهی کرده ایم. در این راستا، رادار‌ها و موشک‌های متناسب با این سطح فراهم شده است. همچنین در حوزه بردبلند نیز موشک‌های بالستیک تدارک دیده شده است.

صنعت الکترونیکی ما در منطقه بی‌نظیر است

آشتیانی با اشاره به دستاورد‌های وزارت دفاع در سایر حوزه‌ها خاطرنشان کرد: در بخش دریایی در حوزه‌های سطحی، زیرسطحی و مین‌های رونده کار‌های بزرگ را دنبال کرده ایم. در حوزه صنعت الکترونیک نیز کار‌های بزرگی انجام شده، صنعت الکترونیکی ما از توانایی بسیار بالایی برخوردار است به نحوی که توان ما در منطقه بی‌نظیر است. البته این موضوع در سطح جهانی هم صادق بوده و به جایگاهی رسیده ایم که می‌توانیم در بخش‌های مختلف این حوزه از جمله اپتیک و تولید قطعات و تجهیزات الکترونیک نیز به رقابت بپردازیم. در حوزه فضایی نیز کار‌های مختلف و خوبی انجام شده است که درباره آن‌ها صحبت خواهم کرد. در واقع فعالیت‌های خودمان را به گونه‌ای ساماندهی کردیم که پاسخگوی تهدیدات باشد.

وزیر دفاع گفت: باید فاصله ایده تا محصول را کاهش دهیم که وزارت دفاع در این حوزه به خوبی حرکت کرده است. اما آنچه به طور مشخص در حال کار بر روی آن هستیم این است که بتوانیم غافلگیری راهبردی ایجاد کنیم که بسیار اهمیت دارد؛ یعنی به دنبال اولویت‌هایی برویم که می‌توانیم از طریق آن دشمن را غافلگیر کرده و در صحنه نبرد و تاثیرگذار و تعیین‌کننده صحنه نبرد باشد.

وی افزود: در این راستا، چشم انداز وزارت دفاع را در جایی دیده ایم که بتوانیم در حوزه پروژه‌های بزرگ یا ابر پروژه‌ها را فعالیت کنیم که می‌توانند در هر نبردی نقش آفرین باشند.

به تجهیزات و تسلیحاتی دسترسی پیدا می‌کنیم که هیچ‌کس واقعاً نه می‌تواند ما را تهدید کرده و نه آن را عملی کند

امیر آشتیانی افزود: دشمن، چون به این موضوع واقف بوده و از سطح علمی، تجهیزاتی و فنی وزارت دفاع آگاه است، از انجام هرگونه کاری مأیوس است. بنابراین، وزارت دفاع در این مسیر حرکت می‌کند و یقین دارم در سال‌های آینده می‌توانیم به تجهیزات و تسلیحاتی دسترسی پیدا کنیم که باعث اطمینان خاطر کشور شویم، به گونه‌ای که هیچ‌کس واقعاً نه می‌تواند ما را تهدید کرده و نه آن را عملی کند.

وزیر دفاع در پاسخ به سوالی درباره دیپلماسی دفاعی اظهار داشت: یکی از وظایف مهم وزارت دفاع حوزه دیپلماسی دفاعی است. چراکه زمینه‌ساز برای تمامی حوزه هاست. ارتباط ما با سایر کشور‌ها نقش موثری در سایر حوزه‌ها و ماموریت‌های وزارت دفاع داشته باشد، ما ضمن ملاقات با مسئولین کشور‌ها اعم از رئیس جمهور و وزرای مختلف و تیم‌ها و گروه‌هایی که به ایران سفر می‌کنند که درخواست مذاکره دارند، با مسئولین دفاعی کشور‌ها ملاقات‌ها و مذاکراتی داریم. در این دیدار‌ها و ملاقات‌ها ضمن اینکه تلاش می‌کنیم مواضع خودمان که مقتدرانه است را به آن‌ها نشان دهیم در بسیاری از زمینه‌ها سعی کنیم آن‌ها را به سمتی هدایت کنیم که هم شرایط بین‌المللی را درک کنند و هم ایران را به عنوان یک بازیگر مهم در منطقه و جهان به حساب بیاورند.

وی ادامه داد: بنابراین هدفمان از دیپلماسی دفاعی در بخش‌های مختلفی تدوین می‌شود. به هر حال، ما در بخش‌هایی با گلوگاه‌هایی مواجه می‌شویم که لازم است در این ارتباطات آن گلوگاه‌ها را برطرف کنیم. می‌توانیم بسیاری از نیازمندی‌های کشور‌ها را در حوزه‌های مختلف تامین کنیم.

 تا پایان سال پرتاب چندین ماهواره‌بر را در دستور کار داریم

امیر سرتیپ آشتیانی گفت: تلاش می‌کنیم به گونه‌ای عمل کنیم که همه احساس کنند ما در مسیر صلح و ثبات منطقه‌ای حرکت می‌کنیم و احساس نگرانی نداشته باشند. همه پیشرفت‌ها و امکاناتی که ما داریم و دشمن نیز به آن واقف است باعث شده دیگران هم نسبت به آن مطلع شده و حضور پیداکرده و درخواست داشته باشند. ما سعی می‌کنیم همان طور که باید جبهه مقاومت در برابر استکبار تقویت شود، به کشور‌هایی که در این راستا حرکت می‌کنند را تقویت کنیم.

وی گفت: تا پایان سال پرتاب چندین ماهواره‌بر را در دستور کار داریم. 

وزیر دفاع با اشاره به خطرات در حوزه پدافند هوایی ادامه داد: توجه دشمن به این حوزه و پرنده‌ها معطوف است برای پاسخگو بودن به تهدیدات دشمن در حوزه پهپادی و جنگنده‌ها در ارتفاع متوسط ساماندهی صورت گرفت؛ در حوزه‌ برد بلند (موشکهای بالستیک) و در حوزه فرماندهی و کنترل کارهای بزرگی انجام شده است که با تلفیق آن می توان عملیاتی ایجاد کرد، این عملیات‌ها در نیروها اجرایی می‌شود

وی تاکید کرد: در حوزه‌های اپیتک و تجهیزات الکتریک به راحتی می‌توانیم رقابت کنیم.

 منبع

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در سیاسی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *