معافیت واردات مواد اولیه دارویی از پرداخت مالیات بر ارزش افزودهنمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۹ شهریور) مجلس شورای اسلامی با بررسی یک فوریت لایحه معافیت واردات مواد اولیه دارویی، شیرخشک و تجهیزات پزشکی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با ۱۳۴ رأی موافق، ۴۴ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

متن این لایحه به شرح ذیل است:

ماده واحده – از سال ۱۴۰۱ مواد اولیه دارویی، مواد اولیه شیرخشک اطفال، مواد اولیه و قطعات ساخت و یدکی تجهیزات و ملزومات پزشکی و توان‌بخشی و تجهیزات پزشکی بادوام (دستگاه‌ها) که فاقد مشابه تولید داخل باشند، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در مبادی گمرکی معاف می‌باشند.

تبصره – در صورتی که موارد مذکور تولید مشابه داخلی داشته باشد، اگر واردات آن به دلیل کمبود داخل نسبت به نیاز بازار ضرورت داشت، واردات آن‌ها با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی (مصوب ۱۳۹۸) مشمول مالیات بر ارزش افزوده با نرخ دو درصد (۲ درصد) در مبادی گمرکی است.

پیش از رأی‌گیری برای بررسی یک فوریت این لایحه، دو فوریت آن به رأی گذاشته شد که با ۱۲۹ رأی موافق، ۵۵ رأی مخالف و چهار رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در جلسه به تصویب نرسید.

همچنین علی ادیانی راد نماینده دولت در صحن مجلس در توضیح اهمیت این طرح، عنوان کرد: این لایحه محاسن بسیاری دارد که موجب کاهش هزینه واردات، قیمت تمام شده کالا، تسریع در ترخیص دارو و جلوگیری از رسوب شدن کالا در گمرک می‌شود و برای کمک به مردم بسیار مفید خواهد بود.منبع

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.