میانگین ماندگاری ۲۰ دقیقه‌ای زوار در مرز ایران/ بودجه ۳۵ میلیارد تومانی ستاد اربعین کفاف ندادوزیر کشور با حضور در نشست مشترک کمیسیون‌های امور داخلی کشور و امنیت ملی گزارشی از کار‌های ستاد اربعین ارائه کرد و گفت: از آنجایی که عراق در سال گذشته به دلیل بیماری کرونا اعلام کرده بود زوار نمی‌پذیرد، ما اعلام رسمی از عراق نداشتیم که امسال چه تصمیمی در این زمینه دارد با این حال از دی ماه سال گذشته جلساتی برای هماهنگی برگزاری مراسم اربعین حسینی (ع) برگزار شد.

وی ادامه داد: غیر از هماهنگی با دولت عراق، ۱۷ دستگاه با ستاد اربعین هماهنگ شدند و دیگر شاهد صف بستن در پشت در سفارت عراق نبودیم، همچنین هزینه‌ای برای صدور ویزا و تردد از مرز عراق دریافت نشده، کار دیگر این بود که مجوزی برای استفاده از سایر مرز‌های کشور دریافت شد.

احمد وحیدی ادامه داد: انجام راهپیمایی اربعین در وضعیت گرمای بالای ۵۰ درجه تدابیری لازم داشت، ۱۷۰ میلیون بطری آب پیش بینی شد، سایبان، حمل ونقل و تامین پارکینگ نیز صورت گرفت.

وزیر کشور با بیان اینکه حداکثر زمان ماندگاری در مرز ایران ۲ تا ۳ ساعت و متوسط زمان ماندگاری ۲۰ دقیق بود، گفت: نیروی انتظامی برای تامین امنیت کار بزرگی انجام داد، همچنین حضور میدانی استانداران در مرز‌ها تاثیر بسزایی داشت.

احمد وحیدی در خصوص علت توقف عبور از مرز‌ها توضیح داد: سرعت کار عراقی‌ها بسیار کندتر از اقدامات ما در مرز بود از این جهت برای صیانت از مردم توقفِ عبور اعلام کردیم تا گرما و فشار زائرین را اذیت نکند.

وزیر کشور تاکید کرد: بودجه ستاد اربعین ۳۵ میلیارد تومان بود و این بودجه برای ۴ بانده کردن جاده ها، خرید سایبان، تامین برق و ایجاد گیت در عراق هزینه شد و استانداران همچنان بدهکار هستند.

همچنین سیدمجید میراحمدی رئیس ستاد اربعین در این جلسه، توضیح داد: در شرایطی اربعین را برگزار کردیم که گرما تمام شئون این مراسم را تحت تاثیر قرار داده بود و مشکلات داخلی عراق را نیز شاهد بودیم، با این حال عملیات اربعین با افتخار انجام شد و هلال احمر با ۴ برابر ظرفیت خود در مراسم حضور داشت.منبع

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *