تهدیدی حس کنیم با عناصر صهیونیست برخورد می‌کنیم


آیین رژه ۳۱شهریور نیرو‌های مسلح، به‌مناسبت گرامیداشت چهل و دومین سالگرد دفاع مقدس در تهران در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) در سایر مراکز استان‌های کشور با حضور فرماندهان و مسئولان عالی‌رتبه کشوری و لشکری برگزار شد.

سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان در این مراسم به دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان توصیه کرد تا مشکلات خود را با گفت‌و‌گو حل کنند چراکه جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه تغییر مرز با زور و جنگ را در منطقه برنمی‌تابد‌.

رونمایی از سامانه‌های موشکی جدید/  سرلشکر باقری: تهدیدی حس کنیم با عناصر صهیونیست برخورد می‌کنیم

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح همچنین گفت: انتظار داریم که کشورهای حاشیه خلیج فارس مراقب شیطنت‌های رژیم صهیونیستی باشند اما اگر تهدیدی علیه خود احساس کنیم با عناصر رژیم صهیونیستی و حامیان آن‌ها برخورد خواهیم کرد.

پس از پایان صحبت های سرلشکر باقری، رژه نیروهای زمینی دریایی و هوایی کشورمان آغاز و از دستاوردهای جدید نیرو‌های مسلح کشورمان در ارتش و سپاه پاسداران رونمایی شد.

رونمایی از سامانه‌های موشکی جدید/  سرلشکر باقری: تهدیدی حس کنیم با عناصر صهیونیست برخورد می‌کنیم

لحظه رونمایی از سامانه پدافند هوایی طبس

برد سامانه پدافند هوایی طبس بین ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر عنوان شده و توان کشف اهداف را از فاصله ۱۲۰ کیلومتری دارد.

رونمایی از سامانه‌های موشکی جدید/  سرلشکر باقری: تهدیدی حس کنیم با عناصر صهیونیست برخورد می‌کنیم

لحظه رونمایی از سامانه موشکی خیبرشکن 

موشک راهبردی خیبرشکن، از نسل سوم موشک‌های دوربرد سپاه پاسداران است.

این موشک دارای سوخت جامد است و در فاز فرود، دارای مانورپذیری برای عبور از سپر موشکی بوده و طراحی بهینه آن باعث شده است تا وزن آن نسبت به نمونه های مشابه یک‌سوم کاهش یافته و مدت آماده‌سازی و شلیک آن نیز تا یک‌ششم تقلیل پیدا کند.

چابکی و سرعت فوق العاده در اصابت به اهداف در برد و شعاع ۱۴۵۰ کیلومتری، از دیگر توانمندی‌های این موشک است.

رونمایی از سامانه‌های موشکی جدید/  سرلشکر باقری: تهدیدی حس کنیم با عناصر صهیونیست برخورد می‌کنیم

لحظه رونمایی از سامانه موشکی رضوان

موشک رضوان موشکی سوخت مایع، تک مرحله‌ای و با سر جنگی جداشونده است که تا ۱۴۰۰ کیلومتر برد دارد.

رونمایی از سامانه‌های موشکی جدید/  سرلشکر باقری: تهدیدی حس کنیم با عناصر صهیونیست برخورد می‌کنیم

پهپاد رونمایی شده آرش، دوربرد ترین پهپاد انتحاری دنیا

پهپاد آرش،  پرنده بدون سرنشینی که مخصوص حمله به تل‌آویو و حیفا در اراضی اشغالی فلسطین ساخته شده و برد آن به ۲۰۰۰ کیلومتر هم می‌رسد.

این پهپاد نقطه زن هم سیکر و هم سیستم‌های جستجوگر و هم قابلیت‌های منحصر به فردی دارد که قادر است خود را چندبار بازیابی کند تا به هدف اصابت نماید.

رونمایی از سامانه‌های موشکی جدید/  سرلشکر باقری: تهدیدی حس کنیم با عناصر صهیونیست برخورد می‌کنیم

موشک رونمایی شده زمین به زمین برد بلند نقطه زن فتح ۳۶۰

موشک راهبردی فتح ۳۶۰ با قدرت تخریب فوق‌العاده و دقت بسیار بالا از لانچر ۶ فروندی پرتاب می‌شود و پس از شلیک یک هدف مشترک را ردیابی و منهدم می‌کند.

برای نخستین بار موشک راهبردی فتح ۳۶۰ در رزمایش اقتدار ۱۴۰۱ نیروی زمینی ارتش پرتاپ و با موفقیت هدف خود را مورد اصابت قرار داد.

رونمایی از سامانه‌های موشکی جدید/  سرلشکر باقری: تهدیدی حس کنیم با عناصر صهیونیست برخورد می‌کنیم

لحظه رونمایی از موشک های جدید سامانه پدافند هوایی سوم خرداد با برد ۲۰۰ کیلومتر

پیش از رونمایی از نمونه جدیدی از موشک های این سامانه، برد موشک‌های سامانه سوم خرداد با نام «طائر» ۱۰۵ کیلومتر اعلام شده بود.

رونمایی از سامانه‌های موشکی جدید، از رضوان تا طبس/  سرلشکر باقری: تهدیدی حس کنیم با عناصر صهیونیست برخورد می‌کنیم

حضور ناو موشک انداز شهید سلیمانی در رژه دریای امروز به عنوان ناو پیشقراول

شناور گشتی رزمی شهید سلیمانی دارای بدنه شناساگریز با سطح مقطع راداری بسیار پایین است که با توجه به نوع طراحی، قابلیت دریانوردی و اجرای انواع عملیات در آب‌های دور را فراهم می‌کند.

این شناور به نسبت شناور‌های هم اندازه خود از قابلیت مانور بسیار بالاتر و شعاع چرخش بسیار کمتری برخوردار است که در اجرای تاکتیک‌های متنوع آفندی و پدافندی بسیار حائز اهمیت و مهم به شمار می‌رود.

قابلیت حمل و نشست و برخاست بالگرد دریای در شب و روز، حمل و به آب‌اندازی و از آب‌گیری انواع شناور‌های تندرو تهاجمی و پهپاد عمودپرواز حین دریانوردی، بهره مندی از سامانه‌های بومی خود حفاظتی و تجهیزات ارتباطی و مخابراتی پیشرفته و مدرن از دیگر ویژگی‌های شناور گشتی رزمی شهید سلیمانی است که به دست توانمند جوانان نخبه انقلابی کشورمان طراحی و ساخته شده است.

شناور گشتی رزمی شهید سلیمانی در حوزه اشراف اطلاعاتی و شناسایی و پایش اهداف و تردد‌های سطحی زیرسطحی و هوایی مجهز به پیشرفته‌ترین سامانه‌های کشف و آشکار سازی شنود راداری و مخابراتی و جنگ الکترونیک است.

این شناور با توجه به نوع طراحی، قابلیت دریانوردی و اجرای انواع عملیات در آب‌های دور و در شرایط نامساعد دریایی و اقیانوس‌ها را دارد.

منهای رونمایی/ چه تچهیزات دیگری در آیین رژه امروز از مقابل جایگاه رد شدند؟

تجهیزات نیروی زمینی در رژه امروز 

اما به جز رونمایی های انجام شده در این مراسم، در رژه یگان‌های محمول نیروی زمینی ارتش نیز پهپاد‌های مهاجر ۶، مهاجر ۴، مهاجر نوین، یسیر، ابابیل ۴ و رعد ۸۵  در کنار پهپاد آرش به نمایش درآمدند.

همچنین بمب‌های دامی قائم ۱ و قائم ۵ به نمایش گذاشته شد.

خودرو‌های کیان ۶۰۰، کیان ۵۰۰، تاکتیکی توپکش کیان، شناسایی رزمی صیاد حامل مجهز به سلاح اخگر، ضدگلوله رویین تن و تانک‌های ذوالفقار نسل ۳ و تیام نیز از دیگر تجهیزاتی بودند که رژه رفتند.

همچنین توپ ۵۷ میلی‌متری دو لول چرخدار بهمن، ربات نذیر، ربات کاراکال، سامانه انتشار دود چند پارامتری، آمبولانس زرهی، سامانه‌های سیار رادیولوژی، اتاق عمل، آزمایشگاه، ICU، دندان‌پزشکی، موشک ۳۶۰ به همراه متعلقات، موشک فجر ۵ و لانچر ۱۲ ریل بلند و لانچر پی ال ۱۰ نیز از مقابل جایگاه عبور کردند.

تجهیزات پدافند هوایی در رژه امروز

در رژه یگان‌های محمول نیروی پدافند هوایی ارتش، مرکز فرماندهی و کنترل سامانه باور ۳۷۳، رادار سامانه باور ۳۷۳، سکوی پرتاب سامانه باور ۳۷۳، کن موشک اس ۲۰۰ منصوب بر روی سکو (زاویه‌دار)، سامانه صیاد تاکتیکی (تک خودرویی)، موشک دامی صیاد ۴ و ۳، رادار سامانه موشکی تلاش، سکوی پرتاب سامانه موشکی تلاش و رادار سامانه ۱۵ خرداد (اکیتو-پسیو) به نمایش درآمد.

همچنین سکوی پرتاب سامانه ۱۵ خرداد (اکتیو-پسیو)، رادار کاوش سامانه مرصاد تاکتیکی، رادار هادی سامانه مرصاد تاکیکی، سکوی پرتاب فایر از کن سامانه مرصاد (به همراه موشک شلمچه ۲ فایر از کن)، سامانه‌های مدافع، دزفول، مجید، کنترل آتش توپخانه‌ای خاتم، کابین فرماندهی کاوش تاکتیکی، سامانه‌های راداری کاوش تاکتیکی، راداری کاشف ۹۹، ارتباطی مفتاح، ارتباطی تروپو، ایلنت عاشورا، پهپاد‌های ابابیل ۵، کیان، ۱۰ شهریور، کرار، امید و سامانه جنگ نوین DSM۵۰۰ به نمایش گذاشته شد.

پهپادهای کمان ۲۲، کمان ۱۲، کرار، مهاجر۴، مهاجر۲، آرش، پاد جنگ الکترونیک سحاب و شاهین، بمب هوشمند قاصد، بمب هوشمند قاصد ۳، موشک‌های قادر هواپایه، فکور ۹۰ هواپایه، عصر ۶۷، خودروی ارتباط تاکتیکی برد بلند فاوا، سامانه رفع آلودگی درخش، خودروی تشخیص آلودگی جنگ‌های نوین، آزمایشگاه سیار، اورژانس سیار، اتاق عمل سیار، بیمارستان صحرایی سیار، داروخانه سیار،DSM ۵۰۰۰خودروی رفع آلودگی از جمله یگان‌های محمول نیروی هوایی ارتش بودند که رژه رفتند.

تحهیزات نیروی دریایی در رژه امروز

در رژه یگان‌های محمول نیروی دریایی ارتش هم سامانه پرتاب موشک بردبلند ولایت‌۳، سامانه رادار پرتاب موشک بردبلند ولایت‌۳، اژدر مارک ۴۶، اژدر والفجر حضور داشتند. همچنین مین صدف، مین انفطار، مین کوسه، پهپاد مهاجر ۲، پهپاد ابابیل ۴، پهپاد یسیر، توپ ۷۶ میلی‌متری فجر ۲۷، کامیون جنگالی رعد، تریلی محمول قایق ریب، زیر دریایی مرطوب السابحات ۱۵ از دیگر تجهیزات به نمایش گذاشته شده در این رژه بود.منبع

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در سیاسی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *