مطالبه مجلس از دولت بالابردن بهره‌وری صنعت برق استمالک شریعتی در گفت و گویی تلویزیونی گفت: نگرانی‌ها از میزان مصرف و عرضه در دوران اوج مصرف رخ می‌دهد. ضریب بار یعنی اینکه آنچه در شبکه برق برای تولید برق سرمایه‌گذاری می‌کنیم، در طول سال باید استفاده از آن هم رخ بدهد، با این حال ضریب بار در کشور پایین است و حدود ۶۳ درصد است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: این در کشور‌های پیشرفته تا ۸۵ درصد بالا می‌رود. پایین بودن درصد ضریب بار باعث می‌شود سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی صرفه نباشد.

وی یادآور شد: در قانون جدید وزارت نیرو را مکلف کردیم که در زمان‌های غیرضرور به بخش خصوصی اجازه صادرات بدهد. این تجارت انرژی ایرادی ندارد مهم این است که مصرف را تامین کنیم. راندمان نیروگاه‌های ما از ۱۸ درصد تا راندمان‌های متوسط است. به تازگی قانون مانع‌زدایی از صنعت برق به دولت ابلاغ شده که از تصمیمات مهم این قانون این است که درباره برقی رایگانی که در زنجیره تولید به نیروگاه می‌دهیم و یارانه برق عملا در شبکه تولید آن هدر می‌رود، تصمیمی لحاظ کند.

شریعتی گفت: در اینجا وزارت نیرو را مکلف کردیم که یارانه را به حلقه آخر زنجیره منتقل بکند که به مردم فشار نیاید. بر اساس مدل و فرمول قیمت‌گذاری طبق مواد این قانون، آن‌ها که زیر الگوی مصرف هستند از برق یارانه‌ای استفاده می‌کنند و برای بالاتر از الگو تعرفه پلکانی در نظر گرفته شده است؛ بنابراین طی چند سال این یارانه داخل زنجیره تولید را به آخر منتقل می‌کنیم که برای نیروگاه‌دار استفاده از فناوری پایین به صرفه نباشد.

شریعتی در خصوص اینکه مجلسی‌ها از جهت نظارتی چه خلا‌هایی در صنعت برق کشور می‌بینند، گفت: در مجموع در مصرف بهینه مردم تقصیر کمتری دارند. عمده تقصیر به صورت عام به عهده دستگاه‌های اجرایی دولتی است. وقتی که شرایط را فراهم نمی‌کنیم که مردم کولرهایشان را تغییر بدهند این یک ایراد است. خود صنعت‌ها باید بهینه اداره بشوند. باید کالای کم‌مصرف در اختیار مردم گذاشته بشود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: بالای ۷۰ درصد از موانع صنعت برق با این قانونی که اخیرا به دولت ابلاغ شده بر طرف می‌شود. یکی از موضوعات مهم همین ساختمان‌هایی است که مصرف بهینه ندارد. باید در سال ۲۵ درصد مصر‌فشان را کاهش بدهند؛ در غیر این صورت باید هزینه بالایی بپردازند.

وی گفت: در نهایت امکانات و الزاماتی که برای بخش عمومی و دولتی دیده‌ایم بیشتر بوده و کمترین فشار به روی مردم است و الزامات را به سوی دولت برده‌ایم. اگر ما پر مصرف هستیم باید ابتدا برق خودمان را قطع کنیم. مردم خیلی احتیاط می‌کنند. کار فرهنگی در این حوزه یک تلنگر است اگر قانون را درست ریل‌گذاری بکنیم خود به خود اجرا می‌شود.

شریعتی در پایان گفت: در حال حاضر چالش ما این است که صنایع فعال بشوند. بخشی از ماینر‌ها در صنایع راکد فعالیت می‌کردند. انشعاب صنعتی داشتند و صنعت فعال نبود. مطالبه مجلس از دولت این است که بهره‌وری صنعت برق را بالا ببرد. همچنین ما در حوزه برق پرهزینه تولید می‌کنیم. اتلاف برق به دلیل فرسودگی شبکه‌ها در زمان توزیع و انتقال بیش از پیش است و باید شبکه‌های فرسوده ترمیم بشود. خصوصا در تهران نیازمندی‌های جدی داریم.منبع

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *