سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در گفت‌گوی در حاشیه نشست امروز دوشنبه ۲۴ مرداد کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: امروز برای پاسخگویی به سوالات تخصصی نمایندگان محترم میهمان کمیسیون فرهنگی بودیم.

ضرغامی ضمن تشکر از نمایندگانی که طرح سوال کردند گفت: تمامی نمایندگانی که طرح سوال کرده بودند یا تقریبا قانع شدند یا زمان دیگری برای پاسخگویی تفصیلی مشخص شد و تقریبا سوالات نمایندگان به صفر رسید و نیازی به مطرح شدن سوالات در صحن نیست و البته این موضوع وظیفه من را سنگین‌تر می‌کند.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری کشور در ادامه با بیان اینکه ما در سال‌های گذشته در حوزه میراث فرهنگی گرفتار غفلت بودیم تاکید کرد:کار‌های زیادی که در این یک سال در حوزه زیرساخت‌ها انجام داده ایم، نیاز به زمان دارد تا اثرات خود را نشان دهد.

وی با بیان اینکه امروز گزارش عملکرد یک ساله وزارتخانه را ارائه دادم وسعی کردم اقداماتم در راستای وعده‌هایی که در زمان رای اعتماد داده بودم را توضیح دهم تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات ما در حوزه میراث فرهنگی، مسئله بافت‌ها و بنا‌های تاریخی است.

ضرغامی در ادامه افزود: ضمن اینکه ارزش بنا‌های تاریخی بسیار بالاست و ما وظیفه داریم میراث فرهنگی را حفظ کنیم، اما متقابلا در حوزه تملک، باید پول ابنیه تاریخی که ثبت وزارت می‌شود را به صاحبانش پرداخت کنیم و این اعتبار در سال‌های گذشته در نظر گرفته نشده است؛ لذا همین الان صاحبان بنا‌های زیادی منتظر دریافت پولشان هستند. البته به دنبال راهکار مشترکی با کمیسیون هستیم تا خدای نکرده ظلمی در حق کسی صورت نگیرد.

وی در ادامه با اشاره به بحث حریم‌های در نظر گرفته شده برای بنا‌های تاریخی گفت: این حریم‌ها برای مردم در شهر‌های مختلف مشکلاتی ایجاد کرده است. آقای رئیس جمهور هم در سفر‌های استانی با این مشکلات مواجهند. بعضی از نمایندگان مجلس که به عنوان سوال کننده آمده بودند به طور جدی در مورد این حریم‌ها معترض بودند و من توضیح دادم که ما حریم‌های مختلفی داریم.

وی افزود: یکی از وظایف ما این است که حریم‌ها را درست روشن کنیم چرا که بعضی حریم‌ها در سال‌های گذشته بصورت کارشناسی تنظیم نشده است.

عزت الله ضرغامی در ادامه تصریح کرد: در یک سری حوزه‌هایی که مشکل بافت داریم با همین نگاهی که به تعیین حریم‌ها داریم مسئله نمایندگان حل شد، اما در مورد بافت‌های تاریخی که اصولا نمی‌شود دستکاری کرد تلاش داریم تا برای هر استان با توجه به ویژگی‌های خاص آنجا نسخه مخصوصی بپیچیم.

وی افزود: مثلا در جایی مثل یزد یا میبد، آن بافت باید حفظ شود و خود مردم هم این را می‌خواهند و ما باید با اعطای وام و تسهیلات به مردم به آن‌ها کمک کنیم تا خودشان در حفظ بنا مشارکت کنند و در عین حال مشکلاتشان نیز حل شود.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه در بسیاری جا‌ها مشکل جدی نداریم و با استفاده از ظرفیت محلی می‌توانیم مشکلات را حل کنیم تصریح کرد: قوانین میراث فرهنگی به نوعی شاغول ما هستند و معتقدم ضمن اینکه این شاغول همیشه باید برقرار باشد، مشکلات مردم را نیز باید رفع کنیم.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *