رئیس سازمان برنامه و بودجه در دیدار با قالیباف:

مسعود میرکاظمی در نشست هم‌اندیشی فراکسیون جنوب در مجلس با اشاره به گذشت یک سال از عمر دولت سیزدهم گفت: رابطه دولت، مجلس و قوه قضائیه در بهترین سطح قرار دارد بنابراین بهترین فرصت است با برنامه‌ریزی درست و اصولی از ظرفیت‌های کشور برای حل مشکلات استفاده کرد.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم با مشکلات فراوانی روبرو است، اظهار داشت: در مرداد ماه سال گذشته حتی نمی‌توانستیم حقوق کارکنان را پرداخت کنیم، دولت قبل ۵۴ همت تنخواه را کاملاً استفاده کرده بود و برای امنیت غذایی ۶.۵ میلیارد از ۸.۵ میلیارد را هزینه کرده بود. همچنین در مرداد ۶۵۰ همت بدهی داشتیم و از صندوق توسعه ملی ۶۶ میلیارد دلار برداشت شده بود؛ از سوی دیگر سررسید ۵۳۴ همت اوراق در پیش روی دولت بود که دولت در زمان تحویل باید ۱۲ همت اوراق را پرداخت می‌کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور با بیان اینکه تا پایان سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۳ هزار همت پروژه نیمه‌کاره در کشور وجود داشت، ادامه داد: با وجود این شرایط مباحث را جلو بردیم و اگر بخواهیم با خزانه دولت به پروژه‌ها رسیدگی کنیم، قابل اجرا نخواهد بود.

میرکاظمی با اشاره به پرداخت اعتبار ۲۰۲ همت پروژه عمرانی عنوان کرد: در حال حاضر بر اساس میزان پولی که در خزانه داریم تخصیص اعتبار‌ها را صورت می‌دهیم با این کار از استقراض بانک مرکزی جلوگیری خواهد شد، همچنین باید گفت حذف ارز ترجیحی کار درستی بود، اما وقتی این کار اجرا شد قیمت مواد غذایی در تمام منطقه افزایش چشمگیری پیدا کرد.

وی با تأکید بر اینکه در دولت سیزدهم به حوزه بهداشت و درمان سر و سامان داده شد و بدهی‌ها و پاداش‌ها پرداخت شد، گفت: وضع درآمد کشور در نیمه دوم سال بهتر است. همچنین از هر ۱۰۰ دلار نفتی که فروخته می‌شود ۴۵.۵ دلار آن سهم دولت و ۴۰ درصد آن به صندوق توسعه ملی داده می‌شود و با مشکلی که در اوکراین رخ داد، شاهد قیمت‌شکنی عجیبی در این حوزه بودیم به صورتی که ۳۵ دلار زیر قیمت به کشور‌های هدف نفت صادر شد که این باعث کاهش صادرات نفت ما به یک میلیون بشکه شد با این حال توانستیم پول فروش نفت را به راحتی وصول کنیم و تخصیص‌های لازم انجام شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور با تأکید بر اهمیت اخذ مالیات بیان کرد: اگر مالیات اخذ شود و درآمد تولید نفت بالا نرود با کاهش تخصیص‌ها روبرو خواهیم بود. سال گذشته با تورمی بالای ۵۰ درصد روبرو بودیم که در پایان اسفندماه به زیر ۴۰ درصد رسید. دولت در این مدت ماهانه ۹۰ همت از جنس حقوق پرداخت کرده است که ۶۴ همت حقوق کارکنان و بازنشستگان بوده است و ۹۵ درصد حقوق صندوق‌های لشکری و کشوری را پرداخت کرد. همچنین ماهانه ۲۷ همت یارانه نقدی پرداخت می‌شود، علت افزایش یارانه نقدی، ۳ بار افزایش قیمت کالا‌ها بوده با این حال تلاش می‌کنیم به سمت اقتصاد باثبات برویم.

میرکاظمی با اشاره به بی‌انضباطی بانک‌ها تأکید کرد: بانک مرکزی جدی‌تر با این بی‌انضباطی‌ها برخورد می‌کند؛ از سوی دیگر روش‌های سنتی و نگاه به خزانه مشکل را حل نمی‌کند؛ در حال حاضر ۳ هزار همت پروژه نیمه تمام داریم که ۱۷ سال زمان برای تولید و اجرای پروژه‌ها لازم است از این رو راه اساسی، ایجاد زمینه برای مشارکت مردم است.

وی خطاب به اعضای فراکسیون جنوب در مجلس گفت: این فراکسیون کمک کند تا مشارکت مردم افزایش پیدا کند، رشد اقتصادی در ۸ سال گذشته ۰.۴ بود و شاهد تورم ۵۰ درصدی و رشد نقدینگی بالای ۲۷ درصد بودیم که از سوی دیگر بهره‌وری منفی و رشد سرمایه‌گذاری منفی، ثمره آن بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان دولت تأکید کرد: ما شاهد تورم در کشور هستیم، اما با افزایش ۱۰ درصدی حقوق تلاش کردیم اسب سرکش تورم را مهار کنیم و اگر میزان افزایش حقوق بیش از این می‌شد نه به دولتی کمکی می‌شد نه به مردم.

میرکاظمی افزود: باید منابع کشور اهرم توسعه باشد، ما آماده‌ایم اختیارات را به استان‌ها بدهیم و در بودجه به این موارد توجه شود تا تمرکز بی‌منطق شکسته شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور با بیان اینکه سیاست‌های برنامه هفتم توسعه رو به اتمام است، اظهار داشت: هر روز در مجمع تشخیص مصلحت نظام مباحث برنامه هفتم توسعه با حضور برخی از نمایندگان مجلس پیگیری می‌شود، برآورد می‌کنیم در ۶ جلسه آینده سیاست‌های این برنامه به جمع‌بندی برسد و پس از تأیید از سوی مقام معظم رهبری لایحه برنامه هفتم توسعه برای بررسی نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌شود.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *