محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با اشاره به هشدار اخیر رئیس مرکز پژوهش‌های کشور در زمینه تقسیمات کشوری، توضیح داد: بحث تقسیمات کشوری در سطح بخش و شهرستان با استانی متفاوت است. آنچه که در دستورکار کمیسیون داریم تقسیمات در سطح استان‌ها است، به این نحوه که اگر باید استانی به دو یا سه استان شود این اقدام براساس نظر کارشناسی و شاخص‌ها صورت گیرد.

وی با بیان اینکه طرح تقسیمات کشوری در آینده نزدیک به صحن مجلس می‌آید، ادامه داد: کاری که دولت‌های گذشته و دولت دوازدهم انجام داده‌اند در سطح بخش و روستا بوده و ارتباطی با کار بزرگ در سطح استان ندارد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در برخی استان‌ها به دلیل داشتن پهنه سرزمینی بزرگ، مسائلی ایجاد شده و برخی استان‌ها جمعیت بالایی دارند. همچنین تراکم و پراکندگی جمعیت در برخی مناطق به گونه‌ای است که برای حل مشکلات، احتیاج به تقسیمات کشوری در سطح استانی داریم.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مجلس گفت: طرح تقسیم استان‌ها را در کمیسیون دنبال می‌کنیم و به تقسیمات کوچکتر از استان ورود نمی‌کنیم. تقسیمات در حوزه کوچکتر از استان در حوزه وظایف دولت و وزارت کشور است. /

 



منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *