ارجاع طرح شفافیت به کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌هارئیس مجلس طرح شفافیت قوای سه گانه را برای بررسی پیشنهادات دوباره به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ارجاع داد.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۱ دی) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح شفافیت قوای سه گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهاد‌ها جهت تامین نظر شورای نگهبان گفت: کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در خصوص مواد ۱، ۲، ۳ و ۴ این طرح بر مصوبه قبل مجلس اصرار کردند که این موضوع در جلسه قبل صحن مجلس مطرح شد، اما رأی نیاورد، لذا براساس آیین نامه داخلی هرگونه پیشنهادی که از سوی کمیسیون مجدد به صحن داده شود، باید به صورت یکجا مطرح و رأی گیری شود.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: پیشنهاد آقای خضریان در ارتباط با ۴ ماده این طرح است که ابهام دارند و اگر یکی از آن‌ها رأی نیاورد، نمی‌توان بقیه مواد را مطرح کرد، به همین جهت براساس ماده ۱۵۳ آیین نامه داخلی مجلس، این طرح را به کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها ارجاع می‌دهم تا تمام پیشنهادات در کمیسیون مجدد بررسی و قطعی شده و سپس این موارد بار دیگر به صحن برگردد.

در جریان بررسی طرح مذکور علی خضریان پیشنهاد اصلاح عبارتی بند (پ) ماده ۱ این طرح را که پیرامون جایگزین کردن عبارت “ارائه خدمات عمومی” به جای “کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مرکزی” را مطرح کرد و گفت: این اصلاح از به تعویق انداختن نهایی شدن موضوع شفافیت آرای نمایندگان جلوگیری و موجب رفع ابهام شورای نگهبان خواهد شد.

در ادامه علیرضا سلیمی با بیان اینکه ایراد شورای نگهبان به بخش مرتبط با مجمع تشخیص مصلحت نظام این طرح می‌باشد و قسمت مرتبط با شفافیت مجلس نهایی شده است، گفت: اصلاح این بند کمکی به رفع ابهام شورای نگهبان نمی‌کند.

البته محمدرضا میرتاج الدینی در موافقت با پیشنهاد خضریان گفت: یکی از ایرادات شورای نگهبان بحث شفافیت مسائل شخصی و فردی مردم در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بوده است و با این اصلاح جزء، موضوعات عمومی شفاف و مسائل شخصی و خانوادگی همانند قبل باقی می‌مانند.

باشگاه خبرنگاران جوان سیاسی مجلسمنبع

By Yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *