اصلاح مواد ۱۸۰ و ۱۸۲ آیین‌نامه داخلی مجلس برای بررسی بودجه


طحان نظیف گفت: ایرادات شورای نگهبان به مواد ۱۸۰ و ۱۸۲ آیین‌نامه داخلی مجلس برای بررسی و تصویب بودجه برطرف شد.

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در گفتگویی از موافقت شورای نگهبان با طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی درمورد تغییر و اصلاح سازوکار بودجه‌های سنواتی خبر داد و گفت: در هفته‌های اخیر طرح اصلاح مواد ۱۸۰ و ۱۸۲ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی درباره تغییر و اصلاح ساز و کار تصویب بودجه‌های سنواتی جهت اظهارنظر به شورای نگهبان ارسال شده بود و با اشکالات و ابهاماتی مواجه شده بود.

وی افزود: در چهارشنبه اخیر، اشکالات شورا در آخرین مرحله مرتفع شد و با بررسی‌هایی که در شورای نگهبان انجام دادیم، این طرح خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

طحان نظیف اظهار کرد: بر اساس این طرح، بودجه کل کشور باید در دو بخش و در دو مرحله به تفکیک بخش احکام و ارقام و بخش جداول تقدیم مجلس شود. یعنی در ابتدای آبان‌ ماه هر سال، قسمت اول بودجه که ماده‌ واحده‌ای مشتمل بر احکام مورد نیاز برای اجرای بودجه کشور و صرف منابع عمومی بودجه کشور و همچنین تراز‌های عملیاتی سرمایه‌ای و مالی بودجه عمومی دولت است، باید به تصویب مجلس برسد و پس از آنکه این مصوبه به شکل قانون درآمد، مبتنی بر آن قسمت دوم لایحه که شامل ارقام و جداول است به مجلس تقدیم شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان اظهار کرد: با این مصوبه ساز و کار بررسی بودجه و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی کاملاً متفاوت از سال‌های قبل خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران جوان سیاسی مجلسمنبع

By Yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *