ایران جدیت لازم برای عادی سازی روابط با عربستان را دارد


امیرعبداللهیان گفت:سعودی‌ها از آمادگی لازم برای بازگشت روابط به حالت طبیعی برخوردار نیستند، اما ایران جدیت لازم برای عادی سازی روابط را دارد.

حسین امیرعبداللهیان در جریان سفر به لبنان و در کنفرانس خبری، اظهار امیدواری کرد که در نخستین اقدام، سرکنسولگری‌های ایران و عربستان در شهر‌های جده و مشهد بازگشایی شود تا به کسانی که علاقمند سفر‌های زیارتی به مکه مکرمه، مدینة منوره و مشهد مقدس هستند، خدمات ارائه کنند.

وی تاکید کرد: طرف سعودی از آمادگی لازم برای بازگشت روابط به حالت طبیعی برخوردار نیست، اما ما نیت و جدیت لازم برای عادی سازی روابط با عربستان را داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان، افزود: معتقدیم که اگر اراده جدی در طرف مقابل وجود داشته باشد، به زودی روابط به حالت عادی باز می‌گردد.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص نقش عربستان در اغتشاشات اخیر، گفت: همزمان با گفتگو‌های سیاسی، گفتگو‌های امنیتی هم با عربستان انجام داده ایم که موضوعات بین دو طرف بررسی می‌شود

امیر عبداللهیان در خصوص دیدار با دبیران کل حزب الله و جهاد اسلامی، گفت: در دیدار با سیدحسن نصرالله در خصوص مسائل مختلف و فلسطین گفتگو کردیم و طبق آنچه از صحبت‌های دبیرکل حزب الله و دبیرکل جهاد اسلامی دریافت کردم می‌توانم با صدای بلند بگویم که مقاومت اسلامی لبنان و مقاومت فلسطین در بهترین شرایط خود قرار دارند.

امیر عبداللهیان ادامه داد: آمریکا و اروپا از حادثه فوت یک دختر ایرانی برای تضعیف جمهوری اسلامی ایران سوء استفاده کردند، اما برای قتل آشکار شیرین ابو عاقله خبرنگار مسیحی – فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی هیچ واکنشی نشان ندادند.

امیر عبداللهیان در مورد مذاکرات رفع تحریم ها، گفت: ما بر اصول و خط قرمز خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها عقب نشینی نخواهیم کرد و البته دیپلماسی را بهترین راه برای توافق می‌دانیم.

وی خاطرنشان کرد: در این مسیر خط قرمز ما منافع مردم ایران است.

باشگاه خبرنگاران جوان سیاسی مجلسمنبع

By Yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *