برنامه هفتم متناسب با شرایط اقتصادی تدوین شود


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خانه ملت، محمد مهدی مفتح با اشاره به مهم‌ترین اولویت‌های برنامه پنجساله پنجم توسعه اظهار کرد: تدوین و تنظیم برنامه‌های توسعه از جمله موضوعاتی است که در بسیاری از کشور‌های دنیا مد نظر قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های توسعه قالب‌های مختلفی در کشور‌های دنیا داشته است، بیان کرد: به نظر بنده ابتدا ما باید برنامه‌های توسعه‌ای بسیاری از کشور‌های دنیا را مورد مطالعه قرار دهیم لذا برنامه‌ریزان ما باید این برنامه‌ها را به درستی مطالعه کنند و متناسب با شرایط اقتصادی داخلی، آن شکل مناسبی را که می‌تواند مشکلات اقتصادی ما را حل کند، تدوین و آماده سازند.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به نتایج برنامه‌های توسعه‌ای گذشته، تصریح کرد: متاسفانه در شش برنامه توسعه‌ای گذشته شاهد مجموعه احکامی بودیم که ارتباط منظمی با هم نداشته اند و حتی بررسی نکردیم تا ببینیم این برنامه‌ها به چه میزان محقق شده اند.

وی تاکید کرد: ما همواره در برنامه‌های توسعه‌ای هرچه هدف خوب، آمال و آرزو – هست را می‌آوریم این در حالی است که با توجه به امکانات محدود، نمی‌توانیم بیشترین بازدهی را داشته باشیم چراکه ما باید سعی کنیم با کمترین امکانات، بیشترین دستاورد را برای کشور داشته باشیم و این یک اصل اقتصادی مهم است.

سخنگوی کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: به نظر بنده ما باید ابتدا شکل تنظیم و تدوین برنامه را مورد ارزیابی قرار دهیم تا این برنامه شکلی مناسب داشته و متناسب با شرایط اقتصادی ما تدوین شود.

وی با بیان اینکه برنامه‌های توسعه‌ای باید موثر و مفید باشد، بیان کرد: وگرنه زمانی که دولت و مجلس برای تنظیم آن صرف می‌کنند، به هدر خواهد رفت و ما دچار مشکل خواهیم شد.

مفتح تصریح کرد: به واقع یکی از موارد حائز اهمیت در تدوین برنامه پنجساله هفتم توسعه این است که ما اولویت‌های محدودی در این برنامه داشته باشیم که این خود می‌تواند یکی از اشکال تنظیم برنامه باشد البته ممکن است اشکال دیگری هم داشته باشد، با این حال باید کارشناسان روی این مسئله مطالعه لازم را انجام دهند.

مفتح در ادامه و در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با مهمترین اولویت برنامه هفتم توسعه اظهار کرد: مهمترین سرفصل برنامه هفتم توسعه باید رسیدگی به امور اقتصادی کشور باشد چرا که شرایط اقتصادی کشور در حال حاضر مناسب نیست و باید در این بخش ساماندهی لازم را مدنظر قرار دهیم.

وی با بیان اینکه ما باید به موضوعات فرهنگی در برنامه پنج ساله هفتم توسعه نیز بپردازیم، اظهار کرد: در واقع انقلاب ما انقلاب فرهنگی بوده است و موضوع فرهنگ برای ما بسیار ارزشمند است. منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *