دیدار سفیر الجزایر با قالیباف


دیدار سفیر الجزایر با قالیباف

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، علی عروج، سفیر جمهوری الجزایر در تهران پیش از ظهر امروز با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

رئیس مجلس گفت: امروز تحولات بزرگی در سطح جهانی در حال وقوع است و هم اکنون نیازمند انسجام میان کشور‌ها و ملت‌های اسلامی، به ویژه در حوزه غرب آسیا و شمال آفریقا هستیم که بسیار مهم است.
 
وی افزود: تحرکات رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر افزایش یافته و به‌دنبال عادی‌سازی روابط با کشور‌های مسلمان هستند. از این رو برای تأمین امنیت کشور‌ها و مبارزه با تروریسم از طریق افزایش روابط، باید از ظرفیت رؤسای پارلمان‌ها استفاده کنیم.
 
قالیباف با تأکید بر روابط دوجانبه میان ایران و الجزایر گفت: ملت ما و مسئولان در سطوح مختلف دید بسیار مثبتی به الجزایر و مردم این کشور دارند و شاید خود من جزو آن جریان و از جوانانی بودم که اولین بار با انقلاب الجزایر و حرکت مردم هم‌عصر با انقلاب ما بود، آشنا شدم.
 
رئیس مجلس تصریح کرد: امروز دو ملت و دو کشور الجزایر و ایران مواضع بسیار نزدیک و همراهی دارند و لازمه تقویت آن گسترش روابط دوجانبه است که امیدواریم فرصت‌های همکاری فراهم شود و ایران در این زمینه آمادگی لازم را دارد.
 
قالیباف در ادامه با قدردانی از سیاست‌های خردمندانه جمهوری الجزایر نسبت به منطقه غرب آسیا از جمله مباحث سوریه و فلسطین، اظهار کرد: می‌توانیم در حوزه فلسطین و سایر کشور‌های اسلامی، مسائل را با هماهنگی و همکاری بیشتر پیش ببریم.
 
سفیر جمهوری الجزایر در تهران: پارلمان‌‎های اسلامی می‌توانند نقشه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را نقش بر آب کنند
 
علی عروج هم در این دیدار گفت: آرمان فلسطین مجددا به موضوع اصلی جهان اسلام تبدیل شده است در حالی که تلاش‌های فراوانی صورت گرفت تا این آرمان به حاشیه رانده شود.
 
سفیر جمهوری الجزایر در تهران با بیان اینکه ملت کشور‌های جهان عرب عادی‌سازی روابط با اسرائیل را رد می‌کنند، اظهار داشت: اینجا نقش پارلمان‌های اسلامی بسیار حائز اهمیت است و می‌توانند نقش‌آفرینی داشته باشند و نقشه‌های تعداد کمی از کشور‌ها را که قصد عادی سازی روابط با اسرائیل دارند، نقش بر آب کنند.
 
وی با تأکید بر علاقه جمهوری الجزایر مبنی بر تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: روابط سیاسی ما بسیار عالی و ممتاز است و هماهنگی بالایی در این باره در محافل بین‌المللی و منطقه‌ای در خصوص مسائل داریم، اما متأسفانه روابط تجاری و اقتصادی به سطح روابط سیاسی نمی‌رسد که دلایل عینی دارد؛ از جمله آن شیوع ویروس کرونا و دومین آن که ما از آن متأسف هستیم، تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران است.
 
عروج در ادامه با اشاره به نکته مثبتی که در برقراری روابط تجاری و اقتصادی با ایران وجود دارد، گفت: علیرغم همه این مشکلات، اراده لازم برای گسترش روابط دوجانبه وجود دارد که امیدوارم به اهداف خود برسیم.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *