حساب واحد خزانه تنها دریچه ورود به مدیریت بهتر مالی است


دستغیب گفت: حساب واحد خزانه تنها دریچه ورود به مدیریت بهتر مالی است و باید سازوکار‌های لازم برای این موضوع را مدنظر قرار داد.

سید احمدرضا دستغیب رئیس کل دیوان محاسبات کشور در نشست هم اندیشی روسای دانشگاه‌های برتر کشور، استقرار نظام مدیریت و گزارشگری هوشمند مالی چند سطحی در دانشگاه‌ها را ضروری عنوان کرد و گفت: این نوع گزارشگری موجب افزایش اعتبار و سرمایه‌های اجتماعی می‌شود.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور افزود: باید از همه ظرفیت‌ها در کشور به خصوص فرصت پارک‌های علم و فناوری برای توسعه دانشگاه‌ها و پیشبرد همه امور کشور استفاده کرد.

دستغیب توجه به عناصر صورت‌های مالی، حذف حساب‌های واسطه و برقراری حساب متمرکز خزانه را راهکاری مناسب برای ایجاد انضباط مالی دانست و گفت: حساب واحد خزانه تنها دریچه ورود به مدیریت بهتر مالی است و بر همین اساس باید سازوکار‌های لازم برای این موضوع را مدنظر قرار داد.

وی با بیان اینکه شورای حقوقی این سازمان، امکان ایجاد وحدت رویه‌های لازم در اجرای مصوبات را دارد، افزود: بخش قابل توجهی از مشکلات مالی دانشگاه‌ها مربوط به ابهامات قانونی در گذشته و برخی از مصوبات هیات امنا است که روسای دانشگاه‌ها می‌توانند مصادیق آن را احصاء و به دیوان محاسبات کشور منعکس کنند تا در شورای حقوقی و هیات عمومی دیوان مطرح و وحدت رویه‌های لازم تصویب شود.

رئیس کل دیوان محاسبات ضمن تاکید بر لزوم رفع دغدغه‌های مختلف جامعه دانشگاهی و استفاده از ظرفیت دانشگاه‌های برتر در طراحی و اجرای نظام جامع مالی کشور، گفت: دانشگاه‌های کشور باید متمرکز بر ماموریت‌های آموزشی و پژوهشی باشند بر همین اساس تلاش می‌کنیم تا مسائل و مشکلات پیش رو را کاهش دهیم.

در این نشست که روسای دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، صنعتی شریف، خواجه نصیر، شهید بهشتی، علم و صنعت ایران، الزهرا(س)، علمی و کاربردی، خوارزمی، هنر، پیام نور، فرهنگیان، شهید رجائی، شاهد و معاونین دانشگاه‌های تربیت مدرس، علامه طباطبایی، صنعتی اصفهان و شیراز حضور داشتند، دغدغه‌ها و مسائل مربوط به دانشگاه‌ها در حوزه بودجه ریزی و اختصاص اعتبارات مورد بررسی قرار گرفت و بر لزوم حل این مشکلات برای تمرکز جدی‌تر در حوزه علمی و پژوهشی تاکید شد.

همچنین با دستور رئیس کل دیوان محاسبات مقرر شد کمیته‌های ویژه‌ای برای حل مشکلات دانشگاه‌ها تشکیل شود تا مسیر رشد و پیشرفت هر چه بیشتر دانشجویان در عرصه‌های علمی و فناوری مهیا شود.

باشگاه خبرنگاران جوان سیاسی مجلسمنبع

By Yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *