دستیاران مردمی سازی دولت، وارد مبارزه‌ای جدی شده‌اند


دستیاران مردمی سازی دولت، وارد مبارزه‌ای جدی شده‌اندبه گزارش خبرگزاری صداوسیما، رویداد توانمندسازی دستیار استانداران در امر مردمی سازی دولت، صبح امروز یکشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ کار خود را آغاز کرد. در این رویداد دستیاران استانداران در امر مردمی سازی دولت از استان‌های مختلف کشور حضور دارند.

نخستین نشستِ این رویداد با حضور سیداحمد عبودتیان دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت برگزار شد. عبودتیان در این نشست به تشریح موضوعِ «مردمی سازی دولت» پرداخت.

سیداحمد عبودتیان در آغاز صحبت‌هایش گفت: ماموریت دستیاران استانداران در امر مردمی سازی دولت، بسیار بزرگ و مهم و البته کم نظیر است. شما دوستان عزیز ماموریت سختی را پذیرفته‌اید. این ماموریت هیچ تشابهی با دیگر سِمت‌هایی که در وزارتخانه‌ها و استانداری‌ها هست، ندارد.

وی ادامه داد: تاریخچه ماموریت مردمی سازی دولت کجاست؟ کسی که می‌خواهد بداند شیوه مردمی سازی دولت چگونه است باید بداند که امام خمینی (ره) از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷ چه کرد. امام خمینی (ره) در طول ۱۵ سال یک حرکت بزرگ را شکل داد. امام در نقاط مختلف کشور نیرو‌های متعهد و بزرگ را شناسایی و جذب کرد. هر کدام از این بزرگان در جایگاه خودشان، فضا را برای انقلاب اسلامی مهیا کردند.

دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت گفت: امام خمینی (ره) در دوران مبارزاتش با هر گونه فعالیت مسلحانه مخالفت می‌کند. بالاخره امام در اوج محبوبیت به کشور باز می‌گردد. امام اعلام می‌کند که حکومت مردمی باشد و نوع حکومت را به رفراندوم می‌گذارد.

وی ادامه داد: وقتی حکومت جمهوری اسلامی با حداکثر آرا از سوی مردم انتخاب شد، امام فرمود: «امروز که روز فتح و ظفر امت اسلام است را روز امامتِ امت نامگذاری می‌کنم.» آن زمان همه به امام گفتند که شما امام هستید، اما امام خمینی (ره) بر امامتِ امت تاکید داشت. عبارت «امامت امت» نقطه‌ای است که ما باید به آن برسیم.

عبودتیان با اشاره به مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی گفت: هر فردی، دست اندرکار و مسئول رشد و ترقی جامعه است. ۶۰ درصد از زنان و ۴۰ درصد از مردان در زمان طاغوت بی‌سواد بودند. امام برای حل این معضل، می‌فرماید: آن‌هایی که سواد دارند، به بی‌سوادان یاد دهند و بی‌سوادان از آن‌ها تمکین کنند. همین تدبیر امام موجب شکل گیری نهضت سوادآموزی و رشد چشمگیر باسوادی در جامعه شد.

وی تاکید کرد: بنای ما در شبکه دستیاران مردمی سازی دولت، استقرار تشکیلات مردمی – انقلابی از پایین به بالاست. کسانی که برای این منظور انتخاب شده‌اند، افرادی بالفعل و میدانی هستند.

دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت تاکید کرد: در دهه هفتاد انحرافاتی اتفاق افتاد. با مکانیزم تفکر حکمرانی غربی، بسیاری از نهاد‌های مردمی و انقلابی حذف شدند. در مقابل این انحرافات، مقام معظم رهبری با حرکت‌های جنبشی بخشی از این نهاد‌های مردمی را بازسازی کرد و به شکل بسیج سازندگی و ارود‌های جهادی این مهم ادامه یافت.

عبودتیان گفت: من در سال ۱۳۹۰ فرماندار یکی از شهرستان‌های استان یزد بودم. آنجا با مشکل آب مواجه بودیم و اختلافات سنگینی بین محله‌ها و مناطق مختلف وجود داشت. گاهی مجبور بودیم برای حفظ امنیت و جلوگیری از درگیری‌ها، یگان‌های ویژه نیروی انتظامی را به منطقه بیاوریم. من به این مسئله فکر کردم که این مشکلات آب از گذشته هم بوده است یا خیر. در نهایت متوجه شدم که این مشکلات از صد سال پیش هم بوده است؛ پرسیدم که اختلافات در گذشته چطور حل می‌شد؟ گفتند با حضور بزرگانِ محله‌ها و روستا‌ها اختلافات حل می‌شد. عقلای مردم را به میان آوردیم و دیدیم که اختلافات خیلی زود حل شد و پلیس را هم فرستادیم رفت.

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگ و اجتماع وارد کار‌های مردمی شدیم. این اتفاق در سال ۱۳۹۵ رخ داد. کار‌های بزرگی در این عرصه شکل گرفت. اکنون در زمانی هستیم که با روی کار آمدن دولت سیزدهم فضا برای پیشبرد اهداف مردمی سازی دولت فراهم‌تر است.

عبودتیان تاکید کرد: برای تحقق دولت اسلامی، دولتمندان باید مسلمان واقعی باشند؛ یعنی مراقبت‌ها و اخلاق اسلامی داشته باشند. در عین حال باید سازوکار اسلامی داشته باشیم.

وی در پایان گفت: ما در شبکه دستیاری مردمی سازی دولت، وارد مبارزه‌ای شده‌ایم که بسیار دشوار است. سال ۱۴۰۰ این مسئله به این شکل رسمی مطرح شده است. شما به عنوان دستیاران استانداران در زمینه مردمی سازی، باید تسهیل‌گرِ کار‌ها باشید.

تا کنون در ۲۷ استانِ کشور دستیاران استاندار در امر مردمی سازی دولت معرفی شده‌اند.

در این جلسه دستیارانِ استاندارانِ استان‌های گیلان، ایلام، لرستان، هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان، زنجان، چهارمحال و بختیاری، یزد، کرمانشاه، قم، اردبیل، غلامرضا رمضانیان، البرز، کردستان، خوزستان، قزوین، گلستان، سمنان، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان و آذربایجان شرقی حضور داشتند.

رویداد توانمندسازی دستیار استانداران در امر مردمی سازی دولت، از ۲۱ تا ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

انتهای پیام/منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *