دولت به تنهایی نمی‌تواند مسکن بسازد


نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: مسکن چیزی نیست که دولت به تنهایی بتواند آن را بسازد، چون یک متولی خاص ندارد.

علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره گرانی قیمت مسکن گفت: مسکن چیزی نیست که دولت به تنهایی بتواند آن را بسازد، چون مسکن یک متولی خاص ندارد. شهرداری‌ها خودشان تصمیم می‌گیرند، چون در اصل مسکن دست شهرداری‌هاست و شاید بیست درصد دست دهیاری‌ها باشد.

وی ادامه داد: شهرداری، چون بودجه‌اش خودکفاست عوارض را هر سال به شدت بالا می‌برد، بوروکراسی اداری را طولانی‌تر و صدور پروانه‌ها را روز به روز طولانی‌تر می‌کند و از طرفی شرکت‌های متولی مثل آب، برق و گاز حق انشعابات و مسائل دیگر را بالا می‌برند و اداره ثبت اسناد هم برای صدور سند‌های مالکیت خیلی سخت می‌گیرند لذا این عوامل باعث می‌شود زمین برای ساخت کم باشد و مصالح ساختمانی هم گران شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس اظهار کرد: متاسفانه دولت نفوذ و قدرتی نسبت به تولیدکنندگان بزرگ مثل فولاد ندارد، چون در بحث مسکن یکی از مسائل مهم فولاد است که مسائل دیگر را تحت شعاع قرار می‌دهد چرا که این‌ها دائم بر روی دلار حرف می‌زنند و دلار هنوز بالا نرفته این‌ها قیمتشان را بالا می‌برند به همین دلیل دولت موفق به کنترل قیمت مسکن نشده است.

پاک فطرت اضافه کرد: بحث دیگر در زمینه گرانی مسکن سوداگری است که همان معاملات کاذب بنگاه‌های معاملاتی است البته مجلس به این قضیه وارد شده و قانون مالیات بر عایدی سرمایه را در دستورکار خود قرار داده تا این معاملات شامل مالیات‌های سنگین شود و افرادی که به دنبال دلال بازی هستند به سراغ تولید بروند، چون از نظر ما مسکن هم یک نوع تولید است لذا اگر این اتفاق بیفتد قیمت مسکن متعادل می‌شود.

وی افزود: نباید انتظار داشت در تهران و کلانشهر‌ها قیمت مسکن پایین بیاید، اما باید کاری کنیم در شهرستان‌های میانی و کوچک‌تر قیمت مسکن پایین بیاید که شاهد مهاجرت برعکس به شهر‌های کوچکتر باشیم.

عضو سابق کمیسیون عمران مجلس گفت: دولت نباید مسکن بسازد، چون اصلا نمی‌تواند بسازد. دولت باید تسهیل‌گر باشد. اگر دولت خودش مسئولیت قبول کرده باشد فکر نمی‌کنم بتواند موفق شود، چون وظیفه دولت مسکن سازی نیست.

وی ادامه داد: طبق قانون اساسی در ماده سی تامین مسکن ارزان وظیفه دولت است، اما نگفته که دولت خودش باید بسازد. دولت باید تسهیلات و امکانات بدهد و زیرساخت‌ها را فراهم کند تا خود مردم بیایند بسازند.

نماینده مردم شیراز با بیان اینکه دولت تسهیلات بانکی را برای ساخت مسکن افزایش دهد، اظهار کرد: در دنیای امروز اگر کسی بخواهد مسکن بخرد یا بسازد بیش از پنجاه درصد قیمت مسکن را وام‌های طولانی مدت و کم بهره می‌دهند، اما در ایران متاسفانه این گونه نیست لذا اگر این اتفاق در کشورمان بیفتد مردم خودشان می‌توانند مسکن بسازند و مشکلات حل می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: این گونه که دولت مسکن می‌سازد باب طبع مردم نیست مثل مسکن مهر که به نظر من کمپ هستند، چون مسکن یعنی محل اسکان، محل آرامش و محل تولید نسل لذا باید دقت کنیم که چه می‌گوییم، چه می‌خواهیم و چه باید کنیم.

 

باشگاه خبرنگاران جوان سیاسی مجلسمنبع

By Yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *