مجلس به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) برای صدور اوراق مالی اسلامی مجوز داد


نشست علنی نوبت سوم امروز(شنبه ۶ اسفند) مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف با حضور دو سوم نمایندگان در حال برگزاری است.

ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور در دستور کار جلسه علنی نوبت سوم امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از صبح امروز بررسی جزئیات لایحه بودجه سال آتی را در صحن مجلس آغاز کرده و تاکنون تا بخش درآمدی تبصره ۵ لایحه پیش رفته‌اند.

مجوز مجلس به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) برای صدور اوراق مالی اسلامی در سال ۱۴۰۲

در ابتدای این نشست، نمایندگان، بند الحاقی ۵ تبصره ۵ لایحه بودجه را به تصویب رساندند و بر این اساس، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) و شرکت‌های وابسته و تابعه را مجاز دانستند تا سقف یکصدهزار میلیارد ریال در سال آتی اوراق مالی اسلامی منتشر کنند.

براساس بند الحاقی ۵ تبصره ۵ لایحه بودجه ۱۴۰۲؛ قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) و شرکت‌های وابسته و تابعه مجازند تا سقف یکصد هزار میلیارد (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال اوراق مالی اسلامی براساس توافق‌نامه‌ای که با وزارت امور اقتصادی و دارایی امضا می‌کند، منتشر نماید.

نرخ آب‌بهای مشترکان پرمصرف ثابت ماند

نمایندگان در ادامه بخش درآمدی عوارض و مالیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور را بررسی کرده و بند‌های (الف) و (ب) تبصره ۶ لایحه بودجه را به تصویب رساندند.

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت نیرو در سال آتی موظف است به ازای فروش هر مترمکعب آب شرب تا دو برابر بیش از الگوی مصرف ۱۵ درصد و برای مشترکانی که بالاتر از دو برابر الگو، مصرف دارند به میزان ۳۵ درصد نرخ آب‌بها را افزایش دهد.

براساس بند (الف) تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۲؛ الف- وزارت نیرو از طریق شرکت‌های آب و فاضلاب استانی سراسر کشور مکلف است علاوه بر نرخ آب‌بها به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب بالاتر از الگوی مصرف تا دو برابر بیش از الگو پانزده درصد (۱۵%) نرخ آب‌بها را افزایش دهد و از مشترکانی که بیش از دو برابر الگو مصرف کرده‌اند به ازای هر متر مکعب مازاد، سی و پنج درصد (۳۵%) نرخ را افزایش و از آنان دریافت و به خزانه‌داری کل کشور واریز کند. وجوه فوق مشمول مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده نخواهد بود.

براساس بخش درآمدی بند (ب) تبصره ۶ لایحه بودجه؛ درآمد‌های وصولی مرتبط به این بند به ردیف درآمدی شماره ۱۱۰۵۱۶ جدول شماره (۵) این قانون نزد خزانه‌داری کل کشور، عوارض سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و سهم وزارت آموزش و پرورش و ورزش و جوانان حسب مورد به حساب مربوط واریز می‌شود.

عوارض مصرف برق در سال آینده مشخص شد

در ادامه این نشست، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بند (ج) تبصره ۶ در بخش درآمدی را تصویب کردند و بر این اساس، عوارض مصرف هر کیلووات ساعت برق در سال آینده مشخص شد.

طبق این مصوبه، عوارض موضوع ماده (۵) قانون حمایت از صنعت برق کشور مصوب ۱۰ /۸ /۱۳۹۴ به میزان ۱۰ درصد مبلغ برق مصرفی در سقف ۶۶ هزار میلیارد ریال تعیین می‌شود. مشترکان برق روستایی و عشایری مجاز و برق چاه‌های کشاورزی مجاز از شمول حکم این بند معاف می‌باشند.

در ماده ۵ قانون حمایت از صنعت برق کشور آمده است: دولت موظف است برای تأمین بخشی از منابع لازم جهت اجرای طرح‌های توسعه و نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق تجدیدپذیر و پاک عوارض مصرف هر کیلووات ساعت برق را در بودجه سالانه پیش‌بینی نماید. وجوه حاصل شده به حساب شرکت توانیر نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و صددرصد آن صرفاً بابت کمک به اجرای طرح‌های مذکور هزینه می‌شود.

حق بیمه ماهانه مشترکان گاز و برق تعیین شد

همچنین بهارستان‌نشینان در ادامه بند (د) تبصره ۶ در بخش درآمدی را تصویب و براساس آن، حق بیمه ماهانه مشترکان گاز و برق را تعیین کردند.

طبق این مصوبه، به استناد ماده (۱۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) به هر یک از وزارتخانه‌های نفت و نیرو از طریق شرکت‌های تابعه ذی‌ربط اجازه داده می‌شود ماهانه از هر واحد مسکونی مشترکان گاز مبلغ ۳۰۰۰ ریال، از هر واحد مسکونی مشترکان برق مبلغ ۲۰۰۰ ریال و از هر یک از واحد‌های تجاری مشترکان گاز و برق مبلغ ۲۰ هزار ریال اخذ و به عنوان منابع داخلی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند. برای مشترکان روستایی، مبالغ فوق‌الذکر معادل ۵۰ درصد است و مشترکان فاقد انشعاب گاز از پرداخت معاف هستند. وجوه فوق مشمول مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش‌افزوده نخواهد بود.

همچنین در ماده (۱۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) آمده است: «به هر یک از وزارتخانه‌های نفت و نیرو از طریق شرکت‌های تابعه ذی‌ربط اجازه داده می‌شود مبلغی را که طبق قوانین بودجه سنواتی در قبوض گاز و برق برای هر واحد مسکونی و تجاری تعیین می‌گردد، اخذ و صرفاً جهت بیمه خسارات مالی و جانی اعم از فوت و نقص عضو و جبران هزینه‌های پزشکی ناشی از انفجار، آتش‌سوزی و مسمومیت مشترکان شهری و روستایی و سکونتگاهی عشایری گاز و برق از طریق شرکت‌های بیمه با برگزاری مناقصه اقدام کنند.

در حال تکمیل…

 

باشگاه خبرنگاران جوان سیاسی مجلسمنبع

By Yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *