میانگین تغییرات بودجه سال آینده کمتر از ادوار گذشته بود


میانگین تغییرات بودجه سال آینده کمتر از ادوار گذشته بودبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خانه ملت، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اشاره به پایان یافتن بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ در مجلس گفت: علی رغم هجمه‌هایی که در طول بررسی بودجه علیه مجلس صورت گرفت، بودجه ۱۴۰۲ کمترین تغییر را در مقایسه با بودجه‌های ادوار گذشته داشت. همواره میانگین تغییر بودجه در سال‌های گذشته حدود ۵ درصد بوده است و امسال حتی کمتر از این مسئله رخ داده است.

زارع همچنین گفت: به عنوان مثال دولت در بندی در بودجه تأکید کرده بود که طلب صندوق بازنشستگی از دولت سودش با نرخ ساده محاسبه شود؛ این در حالی است که ما قانون دائمی در این بخش داریم و در آنجا تاکید شده که این نرخ باید به صورت مرکب باشد؛ درست مانند نحوه دریافت سود بانکی بانک‌های دولتی از مردم؛ لذا ما این موضوع را اصلاح کردیم و گفتیم مانند قانون دائمی و مطابق سال‌های قبل این مسئله اعمال شود. این در حالی است که دولت تاکید داشت براساس این تصمیم مجلس دویست میلیارد تومان برایش کسری ایجاد کرده است که این ادعا مبنای درستی نداشت؛ بنابراین باید گفت دولت در این بخش به صورت نادرستی بیش برآورد داشته است که مجلس اقدام به اصلاح کرده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه گفت: اگر هم در موردی سقف بودجه را افزایش دادیم، در بخش واردات خودرو بوده است و این مسئله به زیان و ضرر دولت نبوده و قرار است منابع آن به بودجه حمل و نقل عمومی، صنعت، دانش بینان اضافه شود.

وی درخصوص ادعای افزایش انتشار اوراق بودجه در مجلس هم گفت: خیر اینطور نیست و سقف اوراق ۱۸۷ هزار میلیارد تومان است؛ لذا اینکه شهرداری و یا قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) اقدام به انتشار اوراق کند، روی سقف بودجه تاثیر ندارد؛ بنابراین ما در این بخش از ظرفیت اوراق برای دستگاه‌ها آن هم به صورت محدود استفاده شد.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *