وزارت خارجه پاسخ قاطع به دخالت انگلیسی‌ها بدهد


وزارت خارجه پاسخ قاطع به دخالت انگلیسی‌ها بدهدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خانه ملت،  جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به واکنش برخی کشور‌های غربی به اعدام جاسوس انگلیسی در ایران، گفت: قانون جزایی کشور‌ها متفاوت است و بر اساست تصمیماتی که در داخل می‌گیرد در خصوص مسائل جزایی و کیفری قوانین شکل می‌گیرد. غربی‌ها تلاش می‌کنند الگوی جهانی را پیرامون مسائل کیفری در جهان ترویج کنند که در الگوی غربی‌ها ممکن است مسئله اعدام را در برخی موارد ممنوع اعلام کند یا نحوه تعیین کیفر در برخی جرایم متفاوت باشد.

نماینده مردم تربت‌جام و تایباد و باخرز و صالح آباد در مجلس ادامه داد: در تمام جهان در خصوص جاسوس‌ها و کسانی که علیه امنیت کشوری اقداماتی انجام می‌دهند حکم حبس ابد یا اعدام لحاظ می‌شود. در ایران نیز شخصی به عنوان چهره مهم در وزارت دفاع شورای و عالی امنیت ملی اطلاعات فوق العاده با ارزشی را به انگلیسی‌ها منتقل و برای آن‌ها جاسوسی کرده است.

وی بیان کرد: این فرد به تمام موارد اعتراف کرده که نشان می‌دهد از طریق اطلاعاتی که منتقل کرده است چه اقداماتی علیه امنیت کشور انجام داده و چه آسیب‌هایی به امنیت ما وارد شده است از این رو حکم کیفری که بر اساس قوانین جزایی داخلی کشور صادر شده را، عادلانه می‌دانیم. معمولا کشور‌ها برای جاسوس در این سطح حکم اعدام را در نظر می‌گیرند.

این نماینده مجلس در خصوص اظهارنظر‌های غربی‌ها به خصوص انگلیسی‌ها گفت: طبیعی است که انگلیسی‌ها نسبت به اعدام فردی که مهره ارزشمندی برای آن‌ها بوده، جاسوسی می‌کرده، به نفع آن‌ها و علیه منافع ملی کشورش اقدام می‌کرده و اطلاعاتی را به انگلیسی‌ها می‌فروخته واکنش نشان دهند، هر چند این واکنش در حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد که کشور‌ها را مستقل از هم می‌داند و حق دخالت در امور داخلی کشوری را ندارد جایگاهی ندارد و تصمیماتی که در خصوص جزا جاسوس می‌گیریم هیچ ارتباطی به انگلیسی‌ها ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: اتفاقا ما باید مدعی باشیم که کشور انگلیس اقدام به جاسوسی گسترده در این سطح در مسائل امنیتی- دفاعی ما انجام داده است. حرف انگلیس هیچ وجاهت قانونی ندارد، دخالت آشکار در امور داخلی ما است و وزارت امور خارجه باید پاسخ قاطع به دخالت آشکار انگلیسی‌ها بدهد.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *