اجرای ناقص قانون بودجه از سوی دولت/ پروژه‌های عمرانی مشکل تامین مالی دارند


به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۴ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد بررسی عملکرد مهمترین احکام تبصره‌ها و ردیف‌های مرتبط با واگذاری دارایی‌های مالی در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور بررسی شد و چند تن از نمایندگان نقطه نظرات خود را درباره این موضوع مطرح کردند.

بودجه نباید به صورت ناقص اجرا شود

مهرداد گودرزوند درباره این موضوع، گفت: گزارشی که وزیر اقتصاد ارائه کرد، فاصله زیادی با کف جامعه دارد و بخشی از گرانی‌ها، تورم و کاهش پایه پولی به دلیل بی توجهی‌هایی است که صورت می‌گیرد و متأسفانه قانون بودجه توسط دولت به صورت ناقص اجرا می‌شود.

وی بیان کرد: دولت در اجرای بودجه تنها لایحه خود را اجرا می‌کند و به مصوبات مجلس اهمیتی نمی‌دهد. متأسفانه در واگذاری‌ها، فروش اوراق و مابقی احکام مشهود است که دولت تنها به لایحه خود بسنده کرده و تصمیمات مجلس را اجرایی نمی‌کند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بودجه سالیانه برشی از یک برنامه پنج ساله است که بر اساس سیاست‌های کلی نظام طراحی می‌شود و اگر به صورت ناقص اجرایی شود، نتیجه آن می‌شود که بین تلاش‌های دولت با آنچه کف جامعه رخ می‌دهد، شکاف قابل توجهی وجود دارد.

ضرورت فروش سهام دولت در شرکت‌های دولتی

در ادامه جلسه، جعفر قادری درباره این گزارش، گفت: بحث فروش سهام دولت در شرکت‌های دولتی و تأسیس صندوق پروژه که در بودجه آمده، مورد توجه قرار نگرفته و کاری صورت نگرفته است.

وی تاکید کرد: باید صندوق پروژه تأسیس می‌شد و سهام شرکت‌های دولتی با استفاده از ظرفیت مردمی به سمت اجرای پروژه‌های عمرانی هدایت می‌شد. اما اکنون این اتفاق نیفتاده و بخشی از طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی در تأمین مالی دچار مشکل هستند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرفی ما نمی‌توانیم به راحتی درآمدهای نفتی را وصول کنیم و در این شرایط رکودی وصول مالیات نیز تیغ دو لبه بوده و مشکل ایجاد می‌کند. بنابراین باید دولت در خصوص فروش سهام و تأسیس صندوق پروژه اقدامات لازم را انجام می‌داد.

عدم تحقق مولدسازی دارایی‌ها و املاک دولت

همچنین غلامحسین رضوانی گفت: بخش عمده ای از تورم، گرانی‌ها و کاهش ارزش پول ملی به درستی به کسری بودجه نسبت داده می‌شود، اما در خصوص مولدسازی دارایی‌ها و املاک دولت متأسفانه هرساله با عدم تحقق مواجه هستیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در خصوص عدم تحقق مولدسازی دارایی‌ها و املاک دولت به صورت حرفه ای و کارشناسی پاسخی داده نمی‌شود که این امر باید توسط مسئولان امر به صورت کارشناسی و حرفه ای پاسخ داده شود.

وی افزود: متأسفانه در خصوص فروش اموال بهانه‌هایی توسط مسئولان امر صورت می‌گیرد و مسئولان این بهانه‌ها را باعث عدم اجرایی شدن فروش اموال لحاظ می‌کنند و اگر بحث فروش اموال به صورت غیرحرفه ای و غیرکارشناسی صورت گیرد، هفت تپه‌ها اتفاق خواهد افتاد و مشکلات فراوانی را ایجاد خواهد کرد.

در حال تکمیلمنبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *