مخبر: اندیشکده‌ها باید نسخه عملیاتی ارائه دهند


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد مخبر، امروز یکشنبه در نشست با مدیران ۱۶ اندیشکده اقتصادی کشور، با تأکید بر اینکه اندیشکده‌های فعال در کشور، کانون و سرمایه‌ای بزرگ برای تعریف مسئله و ایده و همچنین حل مشکلات کشور هستند، گفت: نیرو‌های دلسوز، تحصیلکرده و جوان دانشگاهی، نعمتی بزرگ برای حل مسائل دولت و کشور به‌شمار می‌آیند.

مخبر با بیان اینکه در سال‌های گذشته از ظرفیت بزرگ اندیشکده‌ها در دولت‌ها و کشور، غفلت اساسی شده است، تصریح کرد: استفاده از ظرفیت اندیشکده‌ها باید به ادبیات مشترک دولت تبدیل شود. به همین علت، ساماندهی اندیشکده‌های اقتصادی برای گسترش تعامل و ارتباط با بدنه دولت، به‌ویژه وزارتخانه‌ها، اهمیت اساسی دارد و باید با ایجاد یک ساختار تخصصی و گروه‌بندی اندیشکده‌ها، مسائل موجود به‌صورت موضوع‌محور، ارائه و راهکار‌ها و پیشنهادهای این اندیشکده‌ها بررسی شود.

معاون اول رئیس جمهور، گفت: کارهای بزرگی در زمینه‌های ترانزیت، سرمایه‌گذاری، معدن و مسکن، در دولت، انجام شده است و باید از دیدگاه‌ها و نظرات به‌روز اندیشکده‌های دلسوز و دغدغه‌مند به‌‌عنوان یک کانون هوشمند در کشور استفاده شود تا این کارها، کارشناسی شوند و بهبود یابند.

مخبر، فعال نبودن بخش خصوصی در کشور را یکی از نقص‌های جدی، دانست و تأکید کرد: بخش خصوصی در سال‌های گذشته، انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاری در کشور نداشته است و از اندیشکده‌ها انتظار می‌رود به‌عنوان حلقه میانی دولت و بخش خصوصی، فعال شوند. همچنین، اندیشکده‌ها باید نسخه عملیاتی درباره مسائل روز، از جمله ارز، انرژی و مسکن، در اختیار دولت قرار دهند و ما حتما از این ظرفیت استفاده خواهیم کرد.

همچنین در این نشست، مدیران اندیشکده‌ها به تشریح و تبیین نظرات، رویکرد‌ها و دغدغه‌های خود در زمینه‌های مختلف، از جمله دیپلماسی اقتصادی، اقتصاد دریا، شکاف مالیاتی، آسیب‌شناسی فعالیت‌ها و نهاد‌های ستادی دولت، اقتصاد دیجیتال، ناترازی انرژی، توسعه سواحل مکران، الگو‌های تولید مسکن برای دهک‌های پایین، امنیت غذایی، ترانزیت، کانون هوایی و توسعه معادن پرداختند و پیشنهاد‌های خود را ارائه کردند.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *