بررسی آخرین وضعیت طرح‌های مشترک ایران و روسیه


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور، امروز سه‌شنبه در دیدار ایگور لویتین، دستیار ویژه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، استمرار دیدار‌ها و افزایش هماهنگی‌های تهران ـ مسکو را گامی برای پیشبرد برنامه‌های مشترک برشمرد و گفت: دیدار‌ مقامات دو کشور می‌تواند موجب اجرای سریع‌تر توافقات طرفین شود.

مخبر با بیان فراهم شدن مقدمات اجرای طرح مسیر شمال ـ جنوب، اظهار امیدواری کرد با مشارکت جدی دو کشور، شاهد سرعت در اجرای این طرح مهم و اثرگذار باشیم.
 
معاون اول رئیس جمهور، همچنین ظرفیت‌های گسترده و فرصت‌های استثنایی سواحل مکران را یادآور شد و اظهار داشت: ایران از حضور شرکت‌های روسیه برای ایجاد و تکمیل زیرساخت‌ها در حوزه حمل و نقل، استقبال می‌کند.
 
مخبر بر لزوم عملیاتی شدن قرارداد‌ها و توافقات دو کشور، به‌ویژه در حوزه انرژی، تأکید و تصریح کرد: اجرایی شدن توافقات و مشارکت دو کشور در توسعه میادین نفتی و گازی، موضوعی مهم و ضروری است که باید به‌طور جدی دنبال شود.
 
معاون اول رئیس جمهور، رفع مسائل و موانع بانکی را گامی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دانست و گفت: توافقات خوبی میان دو کشور در این زمینه به امضا رسیده است که باید سریع‌تر و به‌طور کامل، اجرا شود.
 
مخبر، ادامه داد: ایران و روسیه با استفاده از ارز ملی خود در مبادلات تجاری می‌توانند بسیاری از مسائل بانکی موجود را حل کنند و این کار می‌تواند موجب گسترش این مبادلات شود.
 
معاون اول رئیس جمهور، تصریح کرد: دو کشور می‌توانند با مشارکت یکدیگر در زمینه تأمین محصولات غذایی، در سطح منطقه، نقش‌آفرینی کنند و با اجرای طرح‌های مشترک در زمینه‌های مختلف، مانند تولید خودرو، سطح همکاری‌های تجاری و اقتصادی را ارتقا دهند.
 
دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه نیز در این دیدار، تعامل گسترده میان دو کشور را مؤثر و راهگشا در تحقق اهداف مشترک، توصیف کرد و گفت: در این سفر از طرح راه آهن رشت ـ آستارا و بندر کاسپین، بازدید خواهم کرد تا تصویر دقیقی از روند اجرای آن داشته باشم.
 
ایگور لویتین با توجه به دیدار خود با رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: روند همکاری بانک‌های مرکزی دو کشور را پیگیری و دنبال می‌کنم و امیدوارم که موافقتنامه امضا شده، سریع‌تر اجرا شود.
 
لویتین، همچنین از آمادگی روسیه برای مشارکت با جمهوری اسلامی ایران در تأمین محصولات غذایی و کالا‌های اساسی کشور‌های منطقه و تولید مشترک خودرو، بالگرد و تجهیزات کشاورزی، خبر داد.
 
در این دیدار که وزرای نفت و راه و شهرسازی ایران، رئیس بزرگ‌ترین شرکت حمل و نقل روسیه و نماینده شرکت گازپروم این کشور نیز حضور داشتند، آخرین وضعیت طرح‌ها و زمینه‌های همکاری‌ مشترک، بررسی شد.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *