بررسی ابعاد سفر وزیر محترم امور خارجه کشور آقای امیرعبداللهیان به کشور ترکیه


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقای عبدالله سهرابی، دستیار محترم وزیر خارجه کشور، در رادیو گفت و گو، برنامه رویداد درباره بررسی ابعاد سفر وزیر محترم امور خارجه کشور صحبت کردند که مشروح گفتگو در ذیل آمده است؛

 

 

سؤال: با توجه به اینکه سفر جناب امیرعبداللهیان به کشور ترکیه به دعوت همتای ترک ایشان صورت می گیرد سطح تعاملات دیپلماتیک کشور ترکیه با ایران را چطور ارزیابی می کنید؟

سهرابی: دولت سیزدهم در راستای تحقق شعار اینکه در حوزه سیاست خارجی متوازن و دیپلماسی فعال و پویا و هوشمند با تمرکز بر امور همسایگان یک تغییر رفتار جدی ای داده شده است که خوشبختانه امروز در آمار و ارقام و تعاملات و رفت و آمدها اینها به وضوح همه کارشناسان و همه شنوندگان عزیز ملاحظه بفرمایند. ما به دنبال توافقنامه جامع راهبردی با کشور مهم همسایه مثل ترکیه هستیم ما یک بخش دوجانبه در روابط دیرینه فرهنگی تاریخی اقتصادی تجاری و سیاسی داریم و عمق بخشیدن به روابط ضرورت اصلی تعامل رفت و آمدها مذاکره و تشکیل نشست ها و کمک به بخش های خصوصی در ارتقای سطح روابط است ما دنبال مثل سند توافقنامه ای که با بعضی از کشورها مثل روسیه، ونزوئلا و چین منعقد کرده ایم در درازمدت، براساس حفظ منافع و تأمین امنیت ملی خودمان دنبال هستیم با ترکیه هم یک چنین موضوعی را داشته باشیم. این به دعوت همتای ترک، آقای دکتر امیرعبداللهیان در رأس یک هیئت بلندپایه سیاسی کنسولی اقتصادی عازم ترکیه شده اند این در ادامه هفتمین کمیسیون عالی سران دو کشور که در 17 سپتامبر گذشته 26 شهریورماه با سفر آقای اردوغان به جمهوری اسلامی ایران 8 سند امضاء شده بود که اسناد بسیار راهبردی است و در دیداری هم که با مقام معظم رهبری داشتند، آقا نسبت به امنیت ترکیه و امنیت کشور سوریه و تعاملات دو کشور به ویژه با سایر کشورها برای برقراری آرامش در سوریه خیلی تأکید کردند. آقا فرمودند که راهکار نظامی به نفع تروریست ها است. آقا تأکید دارد که تمامیت ارضی سوریه هم تمامیت ارضی شما است، کما اینکه تمامیت ارضی شما و حفظ امنیت ترکیه برای ما بسیار مهم است. ما در سال گذشته خوشبختانه روی موضوع ترانزیت پیشرفت بسیار قابل توجهی داشته ایم، کما اینکه در سه ماهه گذشته 43 درصد رشد داشته است. ما در بهار 1401 ارزیابی نسبت به سال قبل 74 درصد افزایش صادرات کالا داشته ایم. هدفگذاری که انجام شده است تا سقف 30 میلیارد دلار مقامات ارشد کشور دیده، ما امروز رسماً اعلام می کنیم که ترکیه جزء 4 شریک اول اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است. مهمترین نکته لغو روادید است که بین شهروندان دو کشور به راحتی ایرانی ها و ترک ها تردد دارند پروازهای عدیده ای وجود دارد در حوزه گردشگری آنها پیشرفت های قابل توجهی داشته اند، از این ظرفیت ما می توانیم استفاده کنیم. تا پایان سال 1399 ، 6 میلیارد و 850 میلیارد دلار روابط بوده است. گمرک ایران اعلام کرده است که در سال گذشته در ابتدای دولت سیزدهم به 11 و 4 دهم میلیارد دلار رسیده است و امیدواریم با توجه به اینکه زیرساخت های خوبی فراهم است، همانجوری که مقام معظم رهبری هم اشاره فرموده اند که هر نوع کیفیت همکاری های اقتصادی بسیار کمتر از ظرفیت های موجود است. ما باید تلاش کنیم بخش های خصوصی فعالیت بیشتری داشته باشند و از ظرفیت کشور همسایه استفاده کنیم و بتوانیم این را ارتقا دهیم.

سؤال: از مردم پرسیده ایم که نسبت به اظهارات رئیس جمهور کره جنوبی که علیه ایران داشته است پاسخ خودشان را به رئیس جمهور کره جنوبی اعلام کنند. از شما می خواهم سؤال بپرسم که بعنوان دستیار وزیر امور خارجه کشورمان شما چه پاسخی به رئیس جمهور کره جنوبی می دهید؟

سهرابی: من فکر می کنم یک مقداری باید عقلانیت و درایت بیشتری به خرج بدهند. ما با کشور کره جنوبی روابط بسیار خوب همه جانبه آسیایی داریم. یکی از شریک های تجاری خوب جمهوری اسلامی ایران بیش از 7 میلیارد دلار هنوز ما سرمایه های مان آنجا متراکم است. از دیرباز ارتباطات بسیار خوبی داشته ایم متأسفانه شاید کشور آنها هم دچار یکسری مسائل سیاسی شده اند. حتماً خاطرتان است وقتی از یک رانت یک وزیری از طریق موبایل یک نفر استفاده کرده بود مردم سئول آمدند بیرون و نسخت وزیر را عزل کردند و ایستادند پای کار و 20 سال محکوم شد و رفت به زندان. باید این عمق را به نظر من مقامات سیاسی کره جنوبی باید داشته باشند و ما توصیه می کنیم که عقلانیت به خرج بدهند و شرایط را درک کنند و با جمهوری اسلامی ایران روابط شان را بخاطر فشارهای دیگرانی که اصلاً خواهان آرامش و ثبات اقتصادی در قاره بزرگ آسیا که در آینده قدرت اول اقتصادی جهان خواهد شد گوش ندهند و یک مقداری تعامل بیشتری داشته باشند.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *