بودجه ۱۴۰۲ بر اساس سیاست‌های کلی برنامه هفتم تدوین شد


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، علی بهادری جهرمی، اظهار داشت: با اعلام وصول و توزیع بودجه بین نمایندگان محترم، آنان فرصت بیشتری برای بررسی کارشناسانه بودجه خواهند داشت.
 
 
سخنگو و دبیر هیئت دولت، تصریح کرد: پیش از این، مجلس طرحی را در دست بررسی داشت که بر اساس آن باید بودجه به‌صورت چند مرحله‌ای به مجلس ارائه و از سوی نمایندگان محترم بررسی شود.
 
بهادری جهرمی، گفت: در توافق و تعاملی که با مجلس محترم داشتیم، بنا شد در چارچوب همین طرح مجلس، بودجه به‌صورت چند مرحله‌ای ارائه شود؛ به همین دلیل، بودجه شرکت‌های دولتی، زودتر به مجلس ارسال شد. از طرف دیگر، قانون، دولت را مکلف کرده است که تا ۱۵ آذر هر سال، لایحه بودجه سال آینده را به مجلس ارائه دهد. با توجه به نهایی‌نشدن طرح مجلس تا آن زمان، تأخیر بیشتر در ارسال لایحه بودجه به مجلس، مشکلاتی را در پی داشت. بنابر این، دولت، ۲ هفته پیش، لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ را به مجلس محترم ارائه کرد.
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه اجرای بدون تبعیض قانون در چنین مواردی راهگشا است، تأکید کرد: قانون اساسی، دولت را مکلف به ارائه لایحه بودجه و مجلس را ملزم به بررسی آن کرده است. پس از ارائه بودجه به دولت، مبنای قانونی وصول‌نشدن آن، برای دولت روشن نیست. توزیع به‌موقع بودجه بین نمایندگان، فرصت بیشتری در اختیار آنان قرار می‌دهد تا به بررسی بودجه بپردازند.
 
دبیر هیئت دولت در پاسخ به این پرسش که چرا مجلس، وصول و بررسی بودجه ۱۴۰۲ را به ارائه لایحه برنامه هفتم، منوط کرده است، تصریح کرد: تدوین برنامه هفتم توسعه در مراحل نهایی است و به محض پایان کار، به‌زودی به مجلس محترم ارسال خواهد شد.
 
بهادری جهرمی گفت: فرایند تدوین بودجه ۱۴۰۲ از فروردین آغاز شده بود، اما سیاست‌های کلی برنامه هفتم در شهریور، ابلاغ شد و به محض ابلاغ این سیاست‌ها، تدوین برنامه هفتم نیز در دستور کار دولت قرار گرفت. طبعاً بدون ابلاغ سیاست‌های کلی، امکان نهایی شدن برنامه هفتم وجود نداشت. از طرف دیگر، تصور اینکه برنامه ۵ ساله کشور را می‌توان در ۲ یا ۳ ماه نوشت، بر اساس واقعیات موجود و کارشناسی شده، نیست.
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه بودجه ۱۴۰۲ بر اساس سیاست‌های کلی برنامه هفتم تدوین شده است، تصریح کرد: بودجه، ملاک عمل و دستور کار دولت بوده و از حقوق کارمندان تا طرح‌های عمرانی و بهداشتی، منوط به تصویب این لایحه است.
 
بهادری جهرمی، درباره رویه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت سیزدهم، لایحه بودجه ۱۴۰۲ را ۲ هفته پیش به مجلس ارائه کرده، اما مجلس محترم شورای اسلامی، پیش از این، لوایح بودجه را خارج از مواعد قانونی نیز اعلام وصول و بررسی کرده است. به‌ عنوان نمونه، همین مجلس یازدهم، لایحه بودجه ۱۴۰۰ را اواخر بهمن ۱۳۹۹ از دولت دوازدهم، دریافت و آن را اعلام وصول کرد. 
 
دبیر هیئت دولت، درباره وصول و بررسی بودجه ۱۴۰۲ در مجلس، ابراز امیدواری و تصریح کرد: همه تلاش دولت، مجلس و قوه قضاییه، معطوف به پیشرفت ایران و رفع مشکلات است. تعامل بین قوا بسیار راهگشا است و مردم، طعم این همکاری فراقو‌ه‌ای را چشیده‌اند.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *