تأکید مخبر بر پرداخت تسهیلات مسکن و دارو


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد مخبر در نشست با مدیران عامل ۱۹ بانک دولتی و خصوصی درباره پرداخت تسهیلات دارو و مسکن، با بیان اینکه مسکن، ۳۰ درصد سبد هزینه خانوار را شامل می‌شود، مشارکت بانک‌های عامل و بانک مرکزی برای سرمایه‌گذاری در این بخش را بسیار مهم دانست و تأکید کرد: بانک‌های عامل، باید با خلاقیت در روش‌های بانک‌داری و نوآوری در تأمین منابع مسکن و جذب نقدینگی، حضور و نقش جدی‌تر در تولید آن داشته باشند.

مخبر با تأکید بر ضرورت اجرای برنامه‌ جهشی برای پرداخت سریع‌تر تسهیلات مسکن، تصریح کرد: بانک‌ها امروز در تخصیص این تسهیلات، از تعهدات و برنامه پیش‌بینی‌ شده، عقب‌ هستند؛ بانک‌های عامل به‌ عنوان بسترساز اصلی توسعه کشور، باید بر اساس تکالیف خود، منابع مالی مربوط به تولید مسکن را با اولویت، تخصیص دهند. دولت در این زمینه، آمادگی دارد تا مشکلات بانک‌ها در مسیر انجام این تعهدات را بررسی و رفع کند.

معاون اول رئیس جمهور از وزیر راه و شهرسازی خواست تا در نشست‌های جداگانه با هر یک از بانک‌های عامل، مشکلات را مشخص و پس از ارزیابی آن‌ها، موضوعات لازم را برای تصمیم‌گیری، ارائه کند.

همچنین در ادامه این نشست، مسئولان بانک‌های عامل، گزارشی از وضعیت تأمین منابع تسهیلات تولیدکنندگان دارو، ارائه کردند و معاون اول رئیس جمهور، این بانک‌ها را مکلف کرد که ضمن تلاش برای جذب نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید و اعطای تسهیلات تکلیفی، تا پایان سال، تعهدات خود را در بخش تولیدکنندگان دارویی نیز به‌طور کامل انجام دهند.

مخبر با بیان اینکه بخشی از کسری تولید دارو در اثر تأخیر در تأمین تسهیلات لازم تولیدکنندگان آن بوده است، گفت: تأمین به‌موقع دارو، موضوعی است که با سلامت مردم، گره خورده و دولت مصمم است این موضوع را جدی دنبال کند.

در این نشست که وزرای راه و شهرسازی، بهداشت و درمان و رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، گزارشی از عملکرد بانک‌ها درباره پرداخت تسهیلات تکلیفی در بخش مسکن و تولیدکنندگان دارویی، ارائه شد.

همچنین، درباره راهکار‌های هدایت نقدینگی به سمت ساخت مسکن، بحث و تبادل نظر و مقرر شد که بانک‌های عامل برای جذب سرمایه‌های سرگردان، اهتمام جدی به تولید مسکن داشته باشند و برنامه‌های عملیاتی خود را ارائه دهند.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *