بهادری جهرمی گفت در راستای عفو رهبر انقلاب، تسهیلات گسترده‌ای برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور در نظر گرفته شده که به زودی از آن رونمایی می‌شود.

علی بهادری جهرمی در آغاز نشست خبری خود ضمن اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، گفت: حضور باشکوه مردم در راهپیمایی دوباره نشان داد که مردم ایران هرزمان حس کنند چشمی یه امنیتشان دوخته شده است جدی‌تر وارد میدان شده و همه را شگفت زده میکنند و نشان داد که باز هم محاسبات دشمن اشتباه بوده است طبعا مسئولیت مسئولان هم سنگین‌تر شده است. رئیس جمهور هم تاکید کردند که دولتمردان باید با تمام قوا در جهت خدمت به این مردم ستودنی قدم بردارند.

وی افزود: در حوزه علم و فناوری برای اولین بار تصاویر با کیفیت از ماهواره خیام به نمایش درآمد. گزارش مفصلی از ماهواره خیام توسط وزیر ارتباطات در جلسه هیئت دولت ارائه و همچنین شاهد برگزاری جشنواره‌های فجر بودیم که نشان داد مردم به هنر علاقه دارند و علی رغم تلاش دشمنان در زمینه اینکه مردم به این هنر پشت کنند شاهد اسنقبال مردم بودیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: در حوزه‌های مسکن و راه‌سازی ۵۳ پروژه فرودگاه و ۱۰ هزار واحد مسکونی با حضور رئیس‌جمهور در استان‌ها به بهره‌برداری رسید. 

کاهش ۲.۶ میلیارد دلاری خارجی کشور

وی گفت: نیروگاه بزرگ خورشیدی دامغان به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی آب شرب از خلیج فارس آغاز شد. ۷۲ پایگاه اورژانس در سراسر کشور افتتاح شد. تشویق‌ها و تسهیلات متعددی برای بازسازی بافت فرسوده در نظر گرفته شد.  

وی افزود: بدهی خارجی کشور ۲.۶ میلیارد دلار کاهش یافت، براساس آمار مرکز آمار ایران اشتغال کشور در حوزه صنعت رکورد زده است، که نشان می‌دهد سیاست های دولت در حوزه فعال‌سازی واحد های راکد تعطیل و نیمه تعطیل ثمر بخش بوده است و توانسته این قبیل آمار را خلق کند.

بیش از ۹۰ درصد ارز مورد نیاز واردکنندگان از نیما تامین می شود

بهادری جهرمی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران درباره عدم کاهش نرخ ارز با توجه به تغییر رئیس بانک مرکزی گفت: ارز مورد نیاز وارد کنندگان کالا به کشور در سامانه نیما تامین می‌شود. دولت تمامی صادر کنندگان کالا را به ویژه شرکت‌هایی که تحت نظارت دولت هستند مکلف کرده و اگر تخلفی در اجرای این تکلیف قانونی صورت گیرد با برخورد جدی از سوی دولت مواجه می‌شوند.

وی ادامه داد:‌صادر کنندگان کالا‌های ما ارز‌های خود را در سامانه نیما ارائه می‌کنند و بیش از ۹۰ درصد نیاز ارزی کشور نیز در همین سامانه تامین می‌شود و نرخ ارز هم در سامانه نیما از یک ثبات خوبی برخوردار است و در همین ثبات نسبی هم خواهد ماند.

او ادامه داد:‌دلیل این ثبات آن است که حجم صادرات ما بیش از حجم واردات است یعنی تراز تجاری ما به مثبت است. حتی بدون احتساب نفت هم تراز مثبتی داریم. می‌توان گفت حجم درآمد‌های ارزی کشور بیش از حجم مخارج ارزی است لذا دلیل اقتصادی برای افزایش نرخ ارز نباید وجود داشته باشد.

جهرمی گفت: تامین ارز در بازار متشکل ارزی هم از سوی صرافی‌های مجاز سراسر کشور و مجموعه‌های شعب بانکی که بانک مرکزی به آن‌ها ماموریت داده است صورت می‌گیرد.

وی گفت:‌ما نرخ‌های متفاوتی که با این نرخی که در برخی از کانال‌ها و فضا‌های غیر رسمی نرخ سازی یا نرخ گذاری می‌شود داریم. همه کسانی که نیاز ارزی واقعی دارند در حوزه واردات در سامانه نیما ثبت سفارش کنند. آن جا محدودیتی و رانت ویژه‌ای وجود ندارد و و تمامی واردات مورد نیاز کشور آن جا قابلیت تامین ارز دارد و نیاز عمومی مردم هم در بازار متشکل تامین می‌شود و این مسیری که دولت به صورت پایدار و مستمر تامین ارز را صورت می‌دهد در طول زمان به روشنی نمایش می‌دهد که کشور هیچ گونه خللی برای تامین منابع ارزی مواجه نیست و طبیعتا نرخ ارز را به نرخ معقول و منطقی خود باز می‌گرداند.

وی در پاسخ به سوالی درباره مولد سازی وزارت خانه‌ها گفت:برخی وزارت خانه‌ها اموال مازاد خود را برای این طرح ارائه کرده اند و لیست کلی اموال به تفکیک استان قابل مشاهده عموم مردم قرار دارد. این طرح در یک اتاق شیشه‌ای پیش روی همه مردم است.

وی ادامه داد: این کار در حال اجرایی شدن است و درباره وزارت آموزش و پروزش و بهدا شت تمامی منابع حاصل مولد سازی‌ها در اختیار این دستگاه‌ها برای طرح‌های توسعه‌ای قرار می‌گیرد.

تصویب لایحه‌ اجرای بهتر اصل ۲۷ قانون اساسی در مراحل نهایی است

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری تجمعات قانونی در کشور گفت:از ابتدای دولت سیزدهم تجمعات متعددی از سوی جامع کارگران، بازنشستگان و… برگزار شده است. در کنار مجلس شورای اسلامی نیز  این تجمعات صورت می‌گیرد. مسئله دستوری بود که رئیس جمهور به منظور لایحه‌ای در این زمینه به معاون حقوقی خود دادند که معاون این لایحه برای اجرایی‌شدن هرچه بهتر اصل ۲۷ قانون اساسی  تقدیم هیئت دولت کرده است و به محض نهایی شدن این لایحه تقدیم مجلس خواهد شد. 

سخنگوی دولت درباره هزینه‌های درمان و امکان رایگان شدن این خدمات گفت:اعتبارات دارو در بودجه ۱۴۰۲ کاهش نداشته و اقدامات متعددی در این زمینه صورت گرفته است. دولت با توسعه خدمات بیمه‌ای بخش زیادی از خدمات درمانی را به بخش بیمه محول کرده است و با اجرای طرح دارو یار و نسخه نویسی الکترونیکی جلوی قاچاق دارو گرفته شده است.

بیشتر از پنج ملیون و ۶۰۰ هزار نفر به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند

جهرمی ادامه داد:بیش از پنج ملیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم به صورت رایگان در سال اخیر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند. امروز کسی نیست که تحت بیمه نباشد مگر اینکه شناسایی نشده و یا نیازی نداشته باشد و این یعنی حرکت به سوی رایگان سازی درمان. طرح وزارت بهداشت درصدد است که ده درصد بستری را هم حذف کند که این طرح در شهر‌های کوچک به اجرا در آمده است.برنامه ریزی وزارت بهداشت توسعه این طرح به عموم شهر‌ها است.

وی درپاسخ به سوالی درباره حمایت ار تولید کنندگان داخلی اظهار کرد:در زمینه تسهیلانی که در اختیار اصناف قرار می‌گیرد و هم در زمینه توسعه بازارشان این تسهیلات در نظر گرفته شده است. اما آخرین اقدام دولت تسهیلاتی بوده است که در نمایشگاه شهر خانواده ایجاد شده است و این نمایشگاه به سایر محصولات هم تسری یافته است.

اجرای طرح تخفیف ۳۴ قلم کالای اساسی تا پایان ماه رمضان ادامه دارد

سخنگوی دولت درباره ثابت نگه داشتن نرخ‌ها گفت:در حوزه خرده فروشی‌ها ستاد تنظیم بازار تدارک دیده است که نظارت‌های مستمری در این زمینه صورت گیرد، برای جلوگیری از افزایش غیر منطقی قیمت‌ها طرح خاص دولت برای کالا‌های اساسی هم این است که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور ادامه یافته است و نشان‌های مختلف تخفیف‌های پنج تا سی درصدی فعال شده است. این طرح تا پایان عید فطر ادامه دارد و به ثابت نگه داشتن قیمت‌ها کمک می‌کند.

وی درباره سفر رئیس جمهور به چین گفت: این دهمین سفر خارجی رئس جمهور در یکسال اخیر است و بعد از بیست سال این سفر به این کشور انجام شده که به دعوت رسمی چینی‌ها انجام شده است. محوریت اصلی اجرایی کردن توافق بیست و پنج ساله با تمرکز بر مسائل اقتصادی است و از همین رو نیز ترکیب اصلی همراهان رئیس جمهور متمرکز بر مسئولان اقتصادی کشور هستند. بزرگترین شریک تجاری ایران چین است و این سفر تحول خوبی را ایجاد خواهد کرد.

وی درباره عفو مقام معظم رهبری گفت:تصمیم ایشان نشان از رافت نظام داشت و مشخصا نشان داد که در عمل هم جمهوری اسلامی ایران تفکیک‌هایی را درباره معاندان و فریب خوردگان داشته است امیدوارم افرادی که از این عفو برخوردار شدند با مردم همراه شوند.

سخنگوی دولت درباره جزئیات بسته وحدت‌آفرین دولت به ویژه برای ایرانیان خارج از کشور، اظهار کرد: در امتداد مسیری که مقام معظم رهبری روشن کردند و عفوی که در حوزه قضایی صورت گرفت، دولت هم خود را مکلف می‌داند که همین مسیر را در مجموعه دستگاه‌های اجرایی کشور طی کند.

بهادری جهرمی یادآور شد: در این زمینه به ویژه برای ایرانیان خارج از کشور هم بسته وحدت‌آفرینی در نظر گرفته شده که به تسهیل بازگشت یا فعالیت ایرانیان خارج از کشور – حتی آنانی که بعضاً خطا‌هایی مرتکب شده‌اند – می‌تواند منجر شود.

 

درحال تکمیل….

باشگاه خبرنگاران جوان سیاسی دولتمنبع

By Yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *