زمین رایگان به کدام یک از خانواده‌های پرجمعیت داده می‌شود؟


زهره سادات لاجوردی در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح مصوبه امروز مجلس مبنی بر اینکه به منظور حمایت از خانواده و تحقق جوانی جمعیت، وزارت راه و شهرسازی مکلف است در سال ۱۴۰۲ یک قطعه زمین یا واحد مسکونی به صورت رایگان در قالب شرایط مندرج در ماده (۴) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر زیر بیست سال اختصاص دهد، اظهار داشت: در متن اولیه این بند از لایحه بودجه آمده بود که یک قطعه زمین یا واحد مسکونی به صورت رایگان به خانواده‌های صاحب فرزندان چهار قلو و بیشتر اختصاص یابد که بنده پیشنهاد اصلاحی دادم و با موافقت نمایندگان رأی آورد.

وی بیان کرد: با پیشنهاد بنده خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر زیر بیست سال، جایگزین خانواده‌های صاحب فرزندان چهار قلو و بیشتر شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر این اساس هر خانواده‌ای که الان ۴ فرزند زیر ۲۰ سال دارد، یعنی تعداد فرزندانش ۴ نفر یا بیشتر است اما همه زیر ۲۰ سال هستند، مشمول این مصوبه هستند و یک قطعه زمین یا واحد مسکونی به صورت رایگان به آنان تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: البته ماده ۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت هم باید در اجرای این موضوع در صورت قانونی شدن لحاظ شود که در این ماده آمده است، زمین یا واحد مسکونی موضوع این آئین نامه به صورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر واگذار می‌گردد و سند مالکیت حداکثر یک ماه پس از پرداخت آخرین قسط به نام ایشان منتقل می‌گردد. مالکیت زمین یا واحد مسکونی در صورت فوت هر یک از پدر و مادر بر اساس موازین قانونی ارث به ورثه متوفی تعلق می‌گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به این علت خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر زیر بیست سال جایگزین عبارت خانواده‌های صاحب فرزندان چهار قلو و بیشتر شد که ما در کشور چهارقلوزایی خیلی کم و به ندرت داریم. برای مثال، در سال ۱۴۰۰ فقط ۱۴ مورد چهارقلوزایی داشتیم.

لاجوردی تاکید کرد: مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی با هدف ایجاد مشوق برای مردم در جهت فرزندآوری بود و همه هدف ما آن است که باری از دوش خانواده‌های پرجمعیت برداریم.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *