مخبر گفت: شرکت‌های دانش‌ بنیان برای توسعه و پیشرفت کشور، راهی میانبر به آینده‌ای درخشان است.

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور با حضور در مجتمع صنایع دانش‌ بنیان کسا، از نزدیک در جریان چگونگی روند کاری و فعالیت زیست‌بوم مدیریت علم و فناوری این مجتمع دانش‌بنیان شامل مرکز کاشف، مرکز نوآوری شروع و مرکز رشد شهید حسین پور و همچنین دستاورد‌های آن در حوزه‌های الکترونیک، مدیریت بحران، هوافضا، پیشرانش، نفت، انرژی و تولیدی و صنعتی قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهور پس از این بازدید در جمع مدیران، اعضا و نخبگان علمی این مجتمع، پیشرفت و توسعه کشور در کمترین زمان با بیشترین بهره وری را در گروی تکیه کردن و میدان دادن به جوانان تحصیل کرده در شرکت‌های دانش‌بنیان برشمرد و تأکید کرد: آینده‌ پژوهی و نیازسنجی دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف کشور از مهمترین وظایف و مأموریت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان است.

مخبر ادامه داد: یک شرکت دانش‌ بنیان زمانی موفق است که بتواند علاوه بر شناخت نیاز‌های موجود، آینده پژوهی در حوزه‌های مختلف صنعتی، معدنی و اقتصادی را در دستور کار قرار دهد. در همین زمینه دولت سیزدهم برنامه دارد تا با محور معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و وزارتخانه‌های مربوطه نیاز‌های کشور در بخش‌های مختلف احصا شود و در اختیار پردیس‌ها، مراکز رشد و گروه‌های تحقیقاتی قرار گیرد و پس از آن زیست بوم‌های علم و فناوری در کشور با شناخت دقیق از نیاز‌های این بخش‌ها، راهکار‌های حل مسأله به آنان را ارائه کنند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه سرمایه نیروی انسانی ایرانی قابل محاسبه و قیاس با هیچ امکان مادی در کشور نیست، افزود: با کمک جوانان خلاق و فعال می‌توان سرمایه‌های فراوان مالی و مادی برای کشور فراهم‌ آورد به همین دلیل نیروی انسانی بویژه تحصیل کرده نقش منحصر به فردی در توسعه آینده کشور دارد.

مخبر بیان کرد: دولت سیزدهم خود را موظف می‌داند به شرکت‌های دانش بنیان کمک نماید تا میزان خطرپذیری این شرکت‌ها به ویژه مراکز علمی نوپا کاهش یابد و در همین راستا باید سرمایه گذاری بزرگی در زمینه رشد نیروی انسانی در کشور حتی پیش از ورود به دانشگاه‌ها داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان اولویت اول برای حضور مقتدرانه و با عزت نظام جمهوری اسلامی در جهان هستند، به برخی کاستی‌های کشور در سالیان گذشته در حوزه‌های صنعتی و معدنی اشاره و تصریح کرد: مؤلفه اقتدار جز با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در آینده کشور دست‌ یافتنی نخواهد بود و باید با تکیه بر حوزه‌های دانش‌ بنیان و اقتصاد دیجیتال کشور را به پیشرفت برساند. طبق دستورات مقام معظم رهبری شرکت‌های دانش‌ بنیان در بحث توسعه و پیشرفت یک میانبر به آینده درخشان هستند.

مخبر همچنین بر ضرورت توجیه اقتصادی شرکت‌های دانش‌ بنیان تاکید کرد و افزود: در بخش صنعتی ایجاد حاشیه سود در کمترین زمان و با بالاترین توجیه اقتصادی بستگی به حضور یک شرکت دانش‌ بنیان دارد؛ چرا که نیرو‌های جوان می‌توانند با پذیرش خطر‌ها و نیازسنجی، مشکلات را در اسرع وقت حل کنند.

وی بیان کرد: در سال‌های گذشته به مسأله مهم بهره وری در کشور توجه اساسی نشده که در این زمینه دانش مناسب، فناوری روز دنیا و تجهیزات به روز مورد نیاز است و این مهم جز با ورود شرکت‌های دانش‌بنیان محقق نمی‌شود.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: با بازدید از مجتمع‌های اینچنینی می‌توان محصول مقاومت و سرمایه نیروی انسانی در جمهوری اسلامی را به وضوح مشاهده کرد که دولت باید ضمن حمایت و پشتیبانی، این شرکت‌ها را به صنایع وصل کند که در همین زمینه دولت با محوریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه دانش‌ بنیانی شدن هر دستگاه دولتی را طبق یک زمان‌بندی مشخص در حال اجرا دارد.

«مجتمع صنایع دانش‌ بنیان کسا» در ۱۵ سال گذشته با توجه به شناخت دقیق وضعیت علم و فناوری در کشور و تهیه مدل‌های مناسب با زیست‌بوم مدیریت علم و فناوری مشغول فعالیت است؛ حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا از طریق واگذاری کار در فرایند رشد و توسعه نخبگان، خطرپذیری در انجام پروژه‌ها تا رسیدن به مرحله یک شرکت دانش‌بنیان نوپا، رهاسازی در بازار و در نهایت بهره‌گیری از این شرکت‌های توسعه‌یافته به‌عنوان راهبر و پیشران واحد‌های فناور از جمله راهبرد‌های اصلی در مدل فعالیت زیست‌بوم علم و فناوری کسا است.

باشگاه خبرنگاران جوان سیاسی دولتمنبع

By Yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *