برگزاری نشست طرح ملی شهرهای مولد کشاورزی با حضور مخبر


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نشست طرح ملی شهر‌های مولد کشاورزی، امروز یکشنبه به ریاست محمد مخبر برگزار شد.

معاون اول رئیس جمهور در این نشست، توسعه اقتصاد دریامحور را از جمله برنامه‌های مهم دولت سیزدهم خواند و تصریح کرد: مسائل روزمره و جاری نباید دولت و دستگاه‌ها را از برنامه‌ریزی برای کار‌های اساسی و تحولات مهم برای آینده ایران بازدارد.

مخبر با توجه به اهمیت تغییر سبک شهرسازی به سبک ایرانی ـ اسلامی و توسعه عادلانه و پایدار برای تأمین امنیت غذایی و طرح‌های آمایش سرزمینی، افزود: نوار ساحلی جنوب کشور، ظرفیتی بزرگ برای کشاورزی و آبزی‌پروری برای تمرکز جمعیتی و ساخت شهر‌های جدید است. ساخت این شهر‌ها در این مناطق با توجه به اهمیت اقتصاد دریا می‌تواند علاوه بر اشتغالزایی، از مهاجرت به شهر‌های بزرگ و پدیده حاشیه‌نشینی در کلان‌شهر‌ها نیز جلوگیری کند.

معاون اول رئیس جمهور، تهیه یک نقشه جامع، دقیق و زمان‌بندی شده بر اساس اقلیم جغرافیایی برای این شهر‌ها را ضروری خواند و تاکید کرد: این شهر‌ها باید به نحوی طراحی شوند که به‌طور همزمان، هوشمند، علمی، برخوردار از امکانات روز، دارای انرژی‌های نو، مولّد، تاثیرگذار و متناسب با سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی باشند و جذابیت لازم برای جذب مردم به سواحل جنوبی را داشته باشند.

در این نشست که با حضور وزرای راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی و همچنین مسئولان دستگاه‌های مربوطه در حوزه کشاورزی، آبزی‌پروری و شهرسازی برگزار شد، گزارشی از کارهای انجام شده برای طراحی زیرساخت‌ها و ساخت شهرک‌ها با محوریت خانه‌های مولد، اشتغالزا و خانواده محور، ارائه شد.

بر اساس این گزارش، در نوار ساحلی جنوب کشور، پنج نقطه ساحلی با ظرفیت ۷۵۰۰ واحد، پنج مجری و پنج شرکت سرمایه‌گذار، صاحب صلاحیت در استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، شناسایی و معرفی شده‌اند.

در همین زمینه، برنامه‌ریزی لازم برای تأمین مالی، اخذ مجوز‌های اولیه، ایجاد زیرساخت‌های شهری، آموزش و ترویج اشتغال کشاورزی، ایجاد ارزش افزوده و ایجاد بازار قطعی محصول، انجام شده است و انتظار می‌رود با استفاده از ظرفیت فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان بتوان با افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های جاری، در قالب این طرح ملی، درآمدزایی مناسبی در کنار سکونت برای خانواده‌ها ایجاد کرد.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *