مهمانان کنگره بین‌المللی زنان تأثیرگذار به قم رفتند


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مهمانان کنگره بین المللی بانوان تاثیرگذار در سفر به قم، در مجموعه حوزوی جامعه الزهراء حضور یافتند. این گروه از شرکت کنندگان، شامل ۱۰۰ بانو از ۵۳ کشور دنیا هستند.

کد ویدیو

 
مدیر جامعه الزهرا در این نشست با معرفی این مرکز علمی ـ آموزشی در بخش‌های گوناگون گفت: این مجموعه به دنبال تربیت بانوان عالم، فرهیخته و کارآمد در سطح فردی، اجتماعی و سیاسی است.
 
خانم سیده زهره برقعی با بیان اینکه مهم‌ترین عامل در عرصه بین الملل، رعایت کرامت انسانی با محوریت ظلم‌ستیزی است، افزود: پس از انقلاب اسلامی در ایران تلاش شد تا از ظرفیت بانوان برای تعالی جامعه استفاده شود که البته زن جایگاه اصلی خود را نخست در خانواده و بعد در جامعه به دست آورد.
 
وی با اشاره به تفاهم نامه زنان تاثیرگذار اتحادیه گوهرشاد گفت: این اتحادیه به دنبال توانمندسازی زنان در سراسر جهان باید باشد تا صدای شنیده نشده زنان تاثیرگذار جهان شنیده شود و تحقق این امر در گرو نداشتن نگاه تبعیض آمیز و جنسیتی است.
 
مدیر جامعه الزهراء انجام کار‌های علمی، افزایش توانمندی زنان در نقاط مختلف جهان و حضور در عرصه‌های حاکمیتی را مهم‌ترین راهکار برای رسیدن به اهداف تفاهم نامه زنان تاثیرگذار اتحادیه گوهرشاد بیان کرد.
 
خانم گل گیری از اساتید جامعه الزهرا و بانوان فعال شیعه در عرصه بین‌الملل هم در این مراسم گفت: شنیده شدن پیام‌های دین به ویژه قرآن که درباره مسائل مربوط به خانواده، رویکرد جدیدی مطرح کرده است، باید مورد توجه همگان قرار گیرد.
 
وی با بیان اینکه در قرآن از مسائل غیر اخلاقی، سوءظن و غیبت، نهی شده است، افزود: ما به دنبال ایجاد اندیشه اسلامی در سراسر جهان هستیم.
 
این چهره عالم شیعه گفت: مطالبه امروز ما از جهان باید در مقام پاسخگویی به نگاه کرامت انسانی به زن باشد، زیرا حقوق زنان را پایمال می‌کنند و حق زن را با تقلب، برهنگی مطرح می‌کنند که ما در این باره به دنیا اعتراض داریم.
 
خانم گل گیری در ادامه از همه اندیشمندان خواست به این اعتراض و توهین که به حق زن می‌شود، پاسخ دهند.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود، نداشتن زبان مشترک بین زنان را یکی از عوامل رعایت نشدن حقوق آنان دانست و افزود: زنان تاثیرگذار دنیا باید زبان مشترک قرآن را بیاموزند تا بتوانیم به شایستگی، پیام اسلام و خدا را بشنویم و به دیگران منتقل کنیم.
 
خانم معین الاسلام از اساتید جامعه الزهرا هم ظرفیت فرهنگی را نیاز جامعه جهانی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای جایگاه زنان به عنوان مهم‌ترین عناصر فرهنگ ساز، شرایط جدیدی را فراهم کرده است.
 
وی با بیان اینکه در جهان امروز سه الگو برای زن تعریف شده است، گفت: در الگوی اول، زن به عنوان کنشگر مردانه دیده می‌شود تا زن بودن او به حاشیه برود و تبدیل به یک مرد بدلی شود که در میان زنان و مردان، جایی ندارد.
 
خانم معین الاسلام، افزود: الگوی دوم، زن را به مثابه کالای جنسی در نظر گرفته است و زنان به عنوان مصرف کننده رسانه‌ای با مدیریت صهیونیسم هستند که در این الگو زن هم گران بها بودن خود و هم انسان بودن را از دست داده است؛ اما در الگوی سوم، نظریه پردازان دینی و اسلامی، زن را کنشگری پویا دانسته اند که بسیار جدی گرفته شده است. زن در این الگو به عنوان کالا نیست، بلکه زن بودن او مکملی برای مرد و بسط خانواده است.
 
این استاد حوزه افزود: نمونه عینی تحقق یافته یک زن کامل در اسلام، دختر پیامبر اسلام صل الله علیه و آله و سلم است که در عین حضور در خانه و تربیت فرزندانی نمونه، بعد از رحلت پیامبر (ص) وقتی مقتضیات امت اسلامی را در خطر دید، در جهادی خستگی‌ناپذیر حضور یافت و در مقابل شیاطین زمان، تا پای جان خود و فرزندانش ایستاد.
 
در ادامه، تعدادی از بانوان تاثیرگذار از کشور‌های هند، عراق، بلغارستان و ایتالیا از سفر خود به ایران، مطالبی را بیان کردند.
 
خانم عواطف سلمان، بازیگر کشور عراق، با بیان اینکه ما در حال حاضر در یک جنگ نرم به سر می‌بریم که از سوی آمریکا، اسرائیل و همپیمانان آن‌ها به ما تحمیل شده است، گفت: باید با همه علم، فهم و هر آنچه داریم، جلوی این جنگ را بگیریم.
 
خبرنگاری از بلغارستان نیز با بیان اینکه هر زنی با هر ملیت و دینی، قابل احترام است و همه زنان مشکلات خودشان را دارند، افزود: زنان در اروپا و دیگر کشور‌ها هم مشکل دارند، اما مهم این است که در هر جا کرامت زن حفظ شود.
 
وی گفت: من با حضور در ایران متوجه شدم که زنان ایرانی نقش‌های متفاوتی را با خوشحالی ایفا می‌کنند، اما نمی‌دانم چرا رسانه‌های غربی تاکید دارند قوانین کشور شما را عوض کنند، در حالی که اکثر زنان ایران نسبت به شرایط خود راضی هستند و بعد از رفتن به وطنم، واقعیت‌ها را خواهم گفت.
 
حضور در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها از دیگر برنامه‌های مهمانان کنگره بین المللی بانوان تاثیرگذار بود.
 
گفتنی است، کنگره بین المللی بانوان تاثیرگذار با حضور ۳۰۰ میهمان خارجی در تهران آغاز شد و با تجلیل از ۷ بانوی تاثیرگذار به کار خود پایان داد.
 
همسران رؤسای جمهور و نخست‌وزیر ارمنستان، بورکینافاسو، قرقیزستان، صربستان، همسر رئیس‌جمهور اسبق گینه، همسر رئیس‌جمهور اسبق نیجر، فرستاده ویژه بانوی اول جمهوری فدرال نیجریه، بانوی اول سابق سریلانکا و همسر رئیس حزب حاکم، فرستاده ویژه رئیس جمهور سوریه، رئیس شورای مرکزی اتحادیه زنان ترکمنستان و دختر سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان، در این کنگره حضور داشتند.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *