رئیسی خطاب به بانوان تاثیرگذار جهان تاکید کرد که موفقیت‌های زنان جمهوری اسلامی ضمن رعایت اصول خود موجب خشم غرب شده است.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نشست با مقامات عالی‌رتبه شرکت کننده در کنگره بین المللی بانوان تاثیرگذار، با ابراز خرسندی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران از چهره‌هایی اثرگذار از زنان کشور‌های مختلف گفت: امیدوارم بانوان حاضر در این نشست بتوانند با همفکری، همگرایی و هم‌اندیشی بتوانند گامی را در جهت احقاق حقوق حقه زنان در عالم بردارند.

رئیس جمهور همچنین اظهار امیدواری کرد که بانوان حاضر در این نشست بتوانند از تجربیات ارزنده‌ای که جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی در زمینه احقاق حقوق زنان و توجه به زن در جامعه کسب کرده استفاده کنند و همراهی و همکاری ثمربخشی را در این اجلاس رقم بزنند.

 رئیسی با بیان اینکه این نشست و گفتگو‌ها می‌تواند راه‌هایی را برای همکاری بین کشور‌ها و ملت‌ها بگشاید، افزود: ما تردیدی نداریم که زن و مرد بر اساس خلقت تفاوت دارند، اما بر اساس انسانیت هیچ تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد. زن و مرد در رسیدن به قله‌های انسانی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و هر کس در این مسیر بیشتر تلاش کند به قله‌های اخلاق، معنویت، انسانیت خواهد رسید.

رئیس جمهور با اشاره به نقش‌آفرینی زنان دوشادوش مردان در طول تاریخ اظهار داشت: وقتی تاریخ را مرور می‌کنیم شاهد حضور موثر هاجر در کنار ابراهیم خلیل (ع)، آسیه در کنار موسای کلیم (ع)، مریم مقدس در کنار عیسی مسیح (ع)، خدیجه (س) در کنار محمد مصطفی (ص)، فاطمه اطهر به عنوان الگوی زنان عالم در کنار پدر، همسر و فرزندانش و بانوی بزرگی که امروز شما مزار او را در قم زیارت کردید در کنار برادرش هستیم.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه هیچ رویداد مهم تاریخی را نمی‌بینیم که زنان نقش مهمی در آن ایفا نکرده باشند، تصریح کرد: زن نباید در جوامع در حاشیه باشد یا در انزوا قرار گیرد. نگاه متحجرانه به زن و نگاه ابزاری قدرت‌ها و سیاستمداران غربی به زن هر دو محکوم به شکست و مردود هستند. تعریف صحیح از زن این است که زن و مرد هر دو یک انسان هستند و حتی زنانی هستند که روی مردان نیز تاثیرگذار هستند.

وی اظهار کرد: امروز آزادی زنان و آزادی همه انسان‌ها مورد توجه جمهوری اسلامی است.

رئیس جمهور گفت: دلیل خشم غربی‌ها این است که جمهوری اسلامی با رعایت اصول خود می‌تواند با زنان به موفقیت برسد.

وی افزود: نقش مسئولین این است که از این حق دفاع کنند. ما در جمهوری اسلامی تلاش کردیم از حق بانوان دفاع کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در طول دفاع مقدس نقش زنان، نقش برجسته‌ای بوده است، گفت: صبر و بردباری و مقاومتی که مردان و جوانان ما در دفاع مقدس داشتند مرهون مادران و زنانی است که اثرگذار بوده‌اند.

رئیس جمهور با بیان این‌که نگاه به اینکه زن در حاشیه باشد، نگاه مردودی است، گفت: تعریف این است که زن یک انسان نقش‌آفرین است.

وی گفت: تردیدی نداریم که زن و مرد بر اساس خلقت تفاوت دارند، اما بر اساس انساسیت هیچ تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد.

رئیسی افزود: هیچ تفاوتی در رسیدن به قله‌های انسانی بین زن و مرد نیست. هر کدام در مسیر معرفت، اخلاق، معنویت و انسانیت تلاش کنند، می‌توانند نقش بسزایی برای جامعه داشته باشند.

نخستین کنگره بین‌المللی بانوان نخستین کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار امروز پنجشنبه ۲۹ دی با حضور نمایندگان زن بیش از ۹۰ کشور در تهران برگزار شد.

در جریان این رویداد بین المللی ۳۰۰ میهمان خارجی از بانوان تاثیر گذار کشور‌های چین، استرلیا، سریلانکا تایلند، پاکستان، کامرون، صربستان، ارمنستان، سوئد، بلغارستان، قرقیزستان، الجزایر، افریقای جنوبی، لبنان، سوریه، روسیه و … از جمله ۷۰ نفر از مقامات زن کشور‌های مختلف اعم از وزرا، معاونان رئیس جمهور و نمایندگان مجلس به ایران آمدند.

 

باشگاه خبرنگاران جوان سیاسی دولتمنبع

By Yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *